Music Calendar

If you would like your band, club or event included in the calendar, please email your information to theblueshound@comcast.net (weekly deadline 5 pm Thursday)

Dates, times and bands are subject to change without notice.

 


Friday, September 23rd
 
Acadia Sports Bar – Tommy Electric/Vudu Munx/Juice Bone
America’s Icehouse (Texas City) – Hamilton Loomis (9 pm)
Barringer Bar – Dr Belt
Batanga – Charlie y La Tribu (9 pm)
BFE Rock Club – Lacey Sturm/ParaBellum/Inner Image/Pulse Rate Zero/
          Carrington Wheeler
Big Easy (The) – Tommy Dardar (9:30 pm)
Bourbon Street Sports Bar (Katy) – Beggars Union
Brautigan’s (Tomball) – Sheila Marshall
Bugle Boy (The) (LaGrange) – Tim & Myles Thompson (8 pm)
Concert Pub (The) (Galleria) – Midnight Release
Concert Pub (The) (North) – North Til Dawn/The Hectic/Black Kennedy/Citta
Continental Club (The) – John Egan (7 pm); Islands & Tigers/Satin Hooks/
          Markell Gibson Band
Crazy Girl Saloon (Humble) – The New Offenders
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – acoustic jam (8 pm)
Cynthia Woods Mitchell Pavilion - Ray Lamontagne
Diamond Jim’s (Texas City) – The Posse
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Seryn (8:30 pm)
Dosey Doe Music Café (Conroe) – Van Wilks (8:30 pm)
Firehouse Saloon (The) – Paul Eason Band (9 pm)
Floyd’s Cajun Seafood (Pearland) – Todd & Jeremy
Green Oaks Tavern (Humble) – Robert Greaney (8:30 pm)
Hickory Hollow (Heights) – Bordertown Ramblers (7 pm)
Hugh & Jeff’s Car Wash & Grill (League City) – Drugstore Gypsies
Jackie’s Brickhouse (Kemah) – Big Richard
Katie’s Bar (Bacliff) – Harlis Sweetwater (9 pm)
Last Concert Café - ElectroLuv Fest Pre-Party w/The Mitch Jacobs Band/
     Sydnee Jane & Adventures in #Janesworld/James Henry Band/Lone
     Star Hippie (7 pm; KPFT benefit)
McGonigel’s Mucky Duck – Kinky Freidman (7 pm); Jonatan Byrd (9:30 pm)
Monkey Bar (Kemah) – Josh Wager
19th Hole (The Woodlands) – The Guillotines/Angeles Band/Generation
     Landslide
Office (The) – Roxx Kravenn
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – Dana Cooper
Pub Fountains (Stafford) – Infinity’s Twin
Redneck Country Club (Stafford) – Steve Wariner (7 pm)
ReHab Bar on the Bayou – CowJazz (9 pm)
Roger’s Bar & Grill (League City) – Andy & The Dreamsicles (8:30 pm)
Rudyard’s – Empty shells/My Twilight Riot
Scout Bar (Clear Lake) – The Lacs
Shakespeare Pub (The) – The Mighty Orq (solo; 6-8 pm); John Clifton Blues
          Band (9:30 pm)
Sissy’s Playground – Peterbilt
Sundown Saloon – Hit ‘N’ Run Band
T-Bone Tom’s (Kemah) – Line Up (7 pm)
Tavern (The) – Texas TNT (9 pm)
Warehouse Live – Toadies; Rich Robinson (Ballroom)
  
 
Saturday,  September 24th
 
Acadia Sports Bar – Winters End/Angeles Band/Cremator/Stone Mammoth
Big Easy (The) – Alan Haynes (9:30 pm)
Bugle Boy (The) (LaGrange) – Jean Synodinos (8 pm)
Cabo (Seabrook) – Trey Rose (3 pm)
Concert Pub (The) (Galleria) – Infinity’s Twin
Continental Club (The) – Mike Barfield/The 24th Street Wailers
County Line Bar & Grill (Richmond) – Tin Cadillac
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – Snit’s Dog & Pony Show (8 pm)
Cynthia Woods Mitchell Pavilion – Alabama Shakes/Corinne Bailey Rae
Diamond Jim’s (Texas City) – Salty Dogs
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – John Sebastian (dinner/show; 8:30 pm)
Floyd’s Cajun Seafood (Pearland) – Band 5-0
Ginger’s Sports Bar (San Leon) – open mic (9 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Paul Ramirez Band (9:30 pm)
Hickory Hollow (Heights) – Pat Gavin & The Buckaroo Band (5:30 pm)
Hideaway (The) – Cody Jasper (9:30 pm)
House of Blues – James Blake
Hugh & Jeff’s Car Wash & Grill (League City) – In Your Face
Jacks – Black Jack County
Jackie’s Brickhouse (Kemah) – Easy Money
Java Buzz Café (Spring) – open mic (9 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – John Clifton Blues Band (9 pm)
Kemah Boardwalk - Kemah Craft Beer Fest w/The Fabulous Thunderbirds
     (3-4:30 pm); The Slags (5:30 pm)
Last Concert Café - ElectroLuv Fest w/Tres Equis/Graveltooth/Nameless
     Horses/Heart Byrne/Hell in a Bucket/A Live One/Josh Pearson/Nathan
     Quick (2:30 pm; KPFT benefit)
Lynn’s Longbranch Saloon - Peterbilt
McGonigel’s Mucky Duck – Uncle Lucius (7 & 9:30 pm)
Monkey Bar (Kemah) – Bryan Shayne
Montgomery County Fairgrounds (Conroe) – TreynWrek (2 pm)
Mr. Calvin’s (Hitchcock) – Andy & The Dreamsicles (9 pm)
19th Hole (The Woodlands) – Combat/Carter/Beyond Oblivion
Noah’s Ark (Bacliff) – Fuzzy Side Up (8 pm)
Office (The) – 13 Passes
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – Shake Russell
Ovations – Larry Slezak Hammond Organ Band (8 pm)
Pub Fountains (Stafford) – The Highrollers
Rudyard’s – Jay Satellite/Jealous Creatures/Sky Acre
Scout Bar (Clear Lake) – Z-Ro (CD release)
Shakespeare Pub (The) – Harlis Sweetwater Band (9:30 pm)
Shenanigan’s (Texas City) – Texas Hold’em
Stafford Ice House – open mic
Sundown Saloon - Airwaves
T-Bone Tom’s (Kemah) – Van Wilks Band (7 pm)
36 Bar & Grill (The) (Needville) – Ed Maly Band (6-10 pm)
 
 
Sunday, September 25th
 
Acadia Sports Bar – Blood of an Outlaw/Remnants of Izanagi/The Price
     We Pay/Alphelion
Bernhardt Winery (Plantersville) – Johnny & The Spinsations (7 pm)
Big Easy (The) – Houston Blues Challenge: The Road to Memphis (2nd
     preliminary; 2 pm); National Zydeco Foundation Monthly Jam (8 pm)
Bohemeo’s – open mic (9 pm)
Cabo (Seabrook) – Chris Hardy & Raf (3-7 pm)
Chicago Italian Beef & Pizza (Heights) – open mic (6-9 pm)
Chicago Joe’s (Spring) – Joe Blues (3-7 pm)
Concert Pub (The) (Galleria) – jam (9 pm); Steel Country
County Line Bar & Grill (Richmond) – Gulf Coast Blues Association jam (2 pm)
Crow’s Southwest Cantina (Galveston) – jam (8 pm)
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – blues jam w/Ben Herrington (4-8 pm)
Cynthia Woods Mitchell Pavilion – Counting Crows/Rob Thomas
Danton’s Gulf Coast Seafood Kitchen – blues brunch (11 am-4 pm)
Dean’s Downtown – Houston Songwriter Series (8-10 pm)
Emmit’s Place – Eric Demmer Band (6 pm)
Gridiron Bar & Grill (Sugar Land) – open mic (6 pm)
H & H Saloon – open mic (4-8 pm)
House of Blues - Eden
Jailhouse Saloon – jam (2-8 pm)
JP Hops House – open mic (6 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – blues jam w/Groove Kings (4-8 pm)
Last Concert Café –  acoustic jam session (10:30 am); ElectroLuv Fest
     Post Party w/Wild Rabbit Salad/Odd Toddler/Billy Bourbon Band/
     Potroast/Critter Taylor & The Doublewides/Pigs on the Wall (12:15 pm;
     KPFT benefit)
Lynn’s Longbranch Saloon – Flash & The Key of Soul (6-10 pm)
Mr. Gino’s – Top Choice (6-10 pm)
Noah’s Ark (Bacliff) – 4 Barrel Ramblers Duo (1-5 pm)
Office (The) – open mic
Pub Fountains (Stafford) – Snit’s Dog & Pony Show (3 pm)
Roger’s Bar & Grill (League City) – jam (3 pm)
Ronnie’s Icehouse (Dickinson) – blues jam w/Pat Beadles (4-8 pm)
Rudyard’s – Noisem/Amygdala/Omotai
Sambuca Restaurant – Jawad (7:15 pm)
Shakespeare Pub (The) – Spare Time Murray’s blues jam (8:30 pm)
Silver Spot Saloon (Galveston) – open mic (7-11 pm)
Sundown Saloon – acoustic open mic w/Don Whitt (4-8 pm)
T-Bone Tom’s (Kemah) – Blacktop Gypsy w/Terry Rasor (5 pm)
Texas Sushi Hana – Mark Zeus (5-9 pm)


Monday, September 26th
 
Big Easy (The) – John Egan
Birraporetti’s (downtown) – “Night of the Living Guitars” w/Jonn Del Toro
          Richardson & Rich DelGrosso (7 pm)
Café 4212 – jazz jam
Concert Pub (The) (Galleria) – Trey Rose
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (8:30 pm)
Emmit’s Place – jam (9 pm)
Last Concert Café (The) – open mic w/Jimmy Lee Deen
Leon’s Lounge – Arthur Yoria
McGonigel’s Mucky Duck – open mic (6:30 pm)                       
Red Brick Tavern (Conroe) – Charles Peters & Fred R. McIntosh (7 pm)
Shakespeare Pub (The) – The Eazy Three (9 pm)       


Tuesday, September 27th  
 
Big Easy (The) – The Big Easy Quartet
Bubba’s on Washington – Bayou City Showcase & open mic w/Mark Zeus
          (7:30 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Cottonwood Houston - Troubadour Tuesday w/Jesse Dayton/Hard Luck
     Revival (6-9 pm)
Dosey Doe Music Café (Conroe) - Jason Eady & Courtney Patton’s Supper
     Club (7 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Jason Degge & Dustin Condon (7:30 pm)
Hideaway (The) – jam w/Rick Lee & The Night Owls (9:30 pm)
Maggiano’s Little Italy – Van Lang (7 pm)
Main Street Crossing (Tomball) – Kinky Friedman (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – What’s Opera Duck (7:30 pm)
Pub Fountains (Stafford) – Steel Country
Shakespeare Pub (The) – Paul Ramirez Band (9 pm)
Signature Bistro (Seabrook) – open mic w/David Schwope (7 pm)
T-Bone Tom’s (Kemah) – Terry Rasor  (6 pm)
White Oak Music Hall – Mystic Braves/The Deam Ride (upstairs)
 
 
Wednesday, September 28th
 
Acadia Sports Bar – Modern Day Renegade/Los Marijuanos/Reckless High
Ben’s Beans – open mic (6 pm)
Big Easy (The) – blues jam (9:30 pm)
Big Top (The) – Peter & James (10 pm)
Cock & Bull British Pub (Seabrook) – open mic (7 pm)
Concert Pub (The) (Galleria) – The Steamerz
Continental Club (The) – Pinata Protest/Gio Chamba
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Randy Rogers (8 pm)
Dosey Doe Music Café (Conroe) – Dan Johnson (7:30 pm)
Enchiludas Mexican Café – Texas Trio Grande (7-10:30 pm)
Henry’s Hideout (Plantersville) – jam w/James Henry (7:30 pm)
Hickory Hollow (Heights) – bluegrass jam (6:30 pm)
House of Blues – pro jam w/Key of Soul (Foundation Room; 7-11 pm)
Irish Cowboy – Jason Boland
Jake’s Sports Bar – open mic
JP Hops House – Hard Times Troubadours (7 pm)
Karbach Brewing Company – “Love Street Blues” w/Steve Gilbert Band (6 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – Chad Ware Band (8 pm)
Lafayette Cajun Seafood Restaurant – The Over The Hill Gang/Dixieland Jazz
          (7-9 pm)
Last Concert Café – Hellina Bucket (8 pm); Potroast (10 pm)
Maggiano’s Little Italy – Van Lang (7 pm)
Main Street Crossing (Tomball) – Leo Kottke (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Irish Session (7:30 pm)
NJ’s Bar – open mic w/Kris Collins (8 pm)
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – open mic
Owl (The) – Sparky Parker Band
Pier 30 Bar & Grill (Surfside Beach) – open mic w/Greg Garner & Wylde
     Stallions (9 pm)
Pub Fountains (Stafford) – Ed Maly Band (8 pm)
Puffabelly’s (Old Town Spring) – Davin James Songwriter Showcase (8 pm)
ReHab Bar on the Bayou – Mitch Jacobs Honky Tonk Rehab (7:30 pm)
Sambuca Restaurant - Mighty Orq (7:15 pm)
Shakespeare Pub (The) – The Bad Apples (9 pm)
Sundown Saloon – Earl T & The Tattered Hearts (7 pm)
Swanny’s Grill – acoustic open mic (7-9 pm)
T-Bone Tom’s (Kemah) – 4 Barrel Ramblers  (6 pm)
White Oak Music Hall – Troyboi (downstairs)
  
 
Thursday, September 29th
 
Acadia Sports Bar – Sounds Behind the Shelves/Sol Antics/Billy Snipes
Anderson Fair - Songwriters in the Round w/Wayne Wilkerson & Pete Simple
     and TC Smythe & Gary Taylor (8:45 pm)
Arena Theatre – Josh Turner (8:30 pm)
Ashford Pub – open mic
Barry’s Pizza & Italian Diner – Barry’s House Band (6:30-9:30 pm)
BFE Rock Club – open mic
Big Easy (The) – Houston Blues Society Monthly Jam w/Big Al Bettis &
     Wayne “The Animal” Turner (9:30 pm)
Cabo (Clear Lake) – Obsolete August (9 pm)
Cock-Eyed Seagull (Clear Lake) – open mic
Concert Pub (The) (Galleria) – The Redz
Continental Club (The) – Beetle (7-10 pm); The Sun Machine
Corner Pub (The) (Conroe) – jam w/Adam McFarland (9 pm)
County Line Bar & Grill (Richmond) – Chip Castro
Dan Electro’s Guitar Bar – jazz jam w/Alisha Pattillo & Erin Wright (8:30 pm)
Discovery Green - Matt the Electrician/Alejandro Escovedo (7 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Weekend Riot (8:30 pm)
Dosey Doe Music Café (Conroe) – Micky & The Motorcars (8:30 pm)
George’s Bar & Grill (Conroe) – open mic (8 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Southern Crown (7:30 pm)
House of Blues – The Spill Canvas (Bronze Peacock Room)
Jackie’s Brickhouse (Kemah) – Hamilton Loomis (8 pm)
Karbach Brewing Company - Buxton
Katie’s Bar (Bacliff) – Kenny Cordray & Ellen Rodgers (8 pm)
Last Concert Café (The) – Chaz & The Plastik Flask (8 pm); The Hightailers
          (10:30 pm)
Lynn’s Longbranch Saloon – jam (8:30 pm)
Maggiano’s Little Italy – Van Lang (7 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Bob Schneider (7 & 9:30 pm)
Mi Luna (Rice Village) – Charlie y La Tribu (8:30 pm)
19th Hole (The Woodlands) – jam w/TreynWrek (9:30 pm)
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – open mic
Pub Fountains (Stafford) - Fuse
Puffabelly’s (Old Town Spring) – acoustic open mic w/Kenny Courville (6 pm)
Red River Ice House – 2 at 6
Sambuca Restaurant – The Zentenos (7 pm)
Scotty’s Pub – open mic (7 pm)
Shack (The) (Cypress) – open mic w/Bentwood Rockers (6-9 pm)
Shakespeare Pub (The) – Sonny Boy Terry (9:30 pm)
Swanny’s Grill – open mic (6-9 pm)
T-Bone Tom’s (Kemah) – Luther & The Healers (6 pm)
White Oak Music Hall – Andrew Bird/Sinkane (downstairs); Tourist (upstairs)
 
 
Friday, September 30th
 
Acadia Sports Bar – Demote to the Grave/Bow Before Horus/Beyond Oblivion/
          Treason/Diosa
Anderson Fair - Jason Eady
Armadillo Palace – Max Stalling
Arena Theatre – Three Dog Night/The Guess Who (8:30 pm)
Ashford Pub - Blaggards
Austin City Limits Music Festival (Zilker Park, Austin)  www.aclfest.com
Batanga – Charlie y La Tribu (9 pm)
Big Easy (The) – Annika Chambers (live recording; 9:30 pm)
Bourbon Street Sports Bar (Katy) – Rachel Rose Band
Concert Pub (The) (North) – Black Dog/Guns 4 Hire
Continental Club (The) – Picture Book (7 pm); Skyrocket!
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – acoustic jam (8 pm)
Diamond Jim’s (Texas City) – What’s Life Band
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Hal Ketchum (dinner/show; 8:30 pm)
Dosey Doe Music Café (Conroe) – Sister C (8:30 pm)
Eastdown Warehouse – The Casualties/Lower Class Brats/Slapshot/
     Thug Boots
Emmit’s Place – Eric Demmer & Mark May (9:30 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Fabulous Road Kings (8:30 pm)
Hickory Hollow (Heights) – James Sloan Band (7 pm)
Hotel Sorella (Monnalisa Bar) - Paul Ramirez Band (10:30 pm)
House of Blues – Gojira/Tesserac T
Hugh & Jeff’s Car Wash & Grill (League City) – Angels & Armadillos
Jackie’s Brickhouse (Kemah) – Still Cruisin’
Katie’s Bar (Bacliff) – Jonn Del Toro Richardson (9 pm)
Last Concert Café – Hamilton Loomis (7-10 pm)
Lynn’s Longbranch Saloon - Musicmakers
Main Street Crossing (Tomball) – Earl Thomas Conley (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Emisunshine (7 pm); Wild Ponies (9:30 pm)
Monkey Bar (Kemah) – JR Ancira
19th Hole (The Woodlands) – Process of Illumination
Noah’s Ark (Bacliff) – David Joel (9 pm)
Office (The) – Sexion 8
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – David Born
Pub (The) (Needville) – Snit’s Dog & Pony Show (8 pm)
Pub Fountains (Stafford) – Steel Country
Railean Distillery & Buccaneer Bar (San Leon) – Fast Eddie (6:30-9 pm)
Roger’s Bar & Grill (League City) – Andy & The Dreamsicles (8:30 pm)
Rudyard’s – Poor Dumb Bastards/The Beaumonts
Scout Bar (Clear Lake) - Riot
Shakespeare Pub (The) – The Mighty Orq (solo; 6-8 pm); Sparky Parker
     Band (9:30 pm)
Sissy’s Playground – Texas TNT (9 pm)
Sportin’ Woodys (Tomball) – The New Offenders
Sundown Saloon – Fun Country Band
T-Bone Tom’s (Kemah) – Pee Wee Bowen Band (7 pm)
 
 
Saturday,  October 1st
 
Acadia Sports Bar – Evil United/Warbeast/The Killing Co./Calling Chase/
          Orchectomy
Anderson Fair - Buddy Mondlock
Austin City Limits Music Festival (Zilker Park, Austin)  www.aclfest.com
Bicentennial Park (Baytown) – Grito Fest w/Mariachi Los Gallitos/The
          Hometown Boys/Kumbia Kings
Big Easy (The) – Mark Zeus/Patti Sullivan/John Egan/Odd Toddler/Bruce Ross
     (fundraiser for Jill & The Dreems; 4-7 pm); Annika Chambers (live recording;
     9:30 pm)
Big Top (The) – Allison Fisher Band
Cactus Music – Clay Melton Band (1 pm); Halo Circus (3 pm)
Concert Pub (The) (North) – Mindcrime/Sound of Madness
Continental Club (The) – Trudy Lynn (7-9 pm); Wifee & The Huzz Band
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – Nitewave (8 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Carolyn Wonderland/Coco Montoya
          (7:30 pm)
Dosey Doe Music Café (Conroe) – Cecil Shaw Band (8:30 pm)
Fitzgerald's - Texas Flood
Floyd’s Cajun Seafood (Pearland) - Silverwings
Ginger’s Sports Bar (San Leon) – open mic (9 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) - Snit's Dog & Pony Show (8:30 pm)
Hickory Hollow (Heights) – Tunasin (5:30 pm)
House of Blues – NF (Bronze Peacock Room)
Jackie’s Brickhouse (Kemah) – Rat Ranch
Jacks – RKN Country
Jimbo's Roadhouse (Hockley) - Mark Zeus (9 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – Scott McGill Band (9 pm)
Kickstands (Conroe) – TreynWrek (4 pm)
Last Concert Café – TR3N/Arzalez
Lynn’s Longbranch Saloon – Hit ‘N’ Run
Main Street Crossing (Tomball) – Roy Clark (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Allison Iraheta & Halo Circus
Monkey Bar (Kemah) – Shaun Michael
19th Hole (The Woodlands) – Harass Hole/Darkness of Tomorrow
Noah’s Ark (Bacliff) – Michael Stevens (8 pm)
Pub Fountains (Stafford) - Rapture
Red Brick Tavern (Conroe) – Cody Jasper
Rudyard’s – Johnwayneisdead/Something Fierce/Beerlo
Scout Bar (Clear Lake) – Badhouse
Shakespeare Pub (The) – Odell Gray & House Rules Band (9:30 pm)
Stafford Ice House – open mic
T-Bone Tom’s (Kemah) – OGRE (7 pm)
Tiks Tavern – Rio Yeti (8 pm)
Toyota Center - Mana
Two Mules Tavern (Spring) – Texas TNT (9 pm)
Winnie Stowell Park (Winnie) - Texas Rice Festival w/Max Stalling/Tracy
     Byrd/Shinyribs/Bag of Donuts
 
 
 Sunday, October 2nd
 
Acadia Sports Bar - Page 9/Shadow13/The Prettybads
Austin City Limits Music Festival (Zilker Park, Austin)  www.aclfest.com
Bernharddt Winery (Plantersville) – The Fab 5 (6 pm)
Bohemeo’s – open mic (9 pm)
Cabo (Seabrook) – Chris Hardy & Raf (3-7 pm)
Chicago Italian Beef & Pizza (Heights) – open mic (6-9 pm)
Chicago Joe’s (Spring) – Joe Blues (3-7 pm)
Concert Pub (The) (Galleria) – jam (9 pm)
Continental Club (The) – Evelyn Rubio (Houston Blues Museum benefit
     concert; 2-6 pm)
County Line Bar & Grill (Richmond) – jam (3-7 pm)
Crow’s Southwest Cantina (Galveston) – jam (8 pm)
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – blues jam w/Ben Herrington (4-8 pm)
Danton’s Gulf Coast Seafood Kitchen – blues brunch (11 am-4 pm)
Dean’s Downtown – Houston Songwriter Series (8-10 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Hermna’s Hermits (dinner/show;
          7:30 pm)
Gridiron Bar & Grill (Sugar Land) – open mic (6 pm)
H & H Saloon – open mic (4-8 pm)
House of Blues - Nothing But Thieves (Bronze Peacock Room); La Gusana
     Ciega/Porter/Siddhartha
Jailhouse Saloon – jam (2-8 pm)
JP Hops House – open mic (6 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – blues jam w/Paul Ramirez (4-8 pm)
Last Concert Café – acoustic jam session (10:30 am)
Lynn’s Longbranch Saloon – Flash & The Key of Soul (6-10 pm)
Mr. Gino’s – Top Choice (6-10 pm)
Office (The) – open mic
Revention Music Center – Flume/Cashmere Cat/Wrestlers
Roger’s Bar & Grill (League City) – jam (3 pm)
Ronnie’s Icehouse (Dickinson) – blues jam w/Pat Beadles (4-8 pm)
Sambuca Restaurant – Jawad (7:15 pm)
Shakespeare Pub (The) – Spare Time Murray’s blues jam (8:30 pm)
Silver Spot Saloon (Galveston) – open mic (7-11 pm)
Sundown Saloon – acoustic open mic w/Don Whitt (4-8 pm)
T-Bone Tom’s (Kemah) – Thomas Michael Riley Band (5 pm)
Texas Sushi Hana – Mark Zeus (5-9 pm)
White Oak Music Hall – St. Lucia (downstairs)


Monday, October 3rd
 
Big Easy (The) – John Egan
Cabo (Seabrook) – open mic
Café 4212 – jazz jam
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Emmit’s Place – jam (9 pm)
House of Blues - Nathaniel Rateliff & The Night Sweats/CW Stoneking
Last Concert Café (The) – open mic w/Jimmy Lee Deen
McGonigel’s Mucky Duck – open mic (6:30 pm)    
Red Brick Tavern (Conroe) – Charles Peters & Fred R. McIntosh (7 pm)
Revention Music Center - Thalia
Shakespeare Pub (The) – The Eazy Three (9 pm)         
T’s Bar (Conroe) – open mic


Tuesday, October 4th
 
Big Easy (The) – The Big Easy Quartet
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Fuddruckers (Nasa Road 1) – Bay Area Bluegrass Association jam (7 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – John Ruiz, Jack Amerson & Steven Dixon
Hideaway (The) – jam w/Rick Lee & The Night Owls (9:30 pm)
House of Blues – Saint Martel/Jr. Jr. & Weathers; James Hunter (Bronze Peacock
          Room)
Last Concert Café – Sparky Parker Band
Maggiano’s Little Italy – Van Lang (7 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – The Grahams (7:30 pm)
Shakespeare Pub (The) – Mighty Orq & The Unusuals (9 pm)
T-Bone Tom’s (Kemah) – David Joel (6 pm)
Walter’s – The Felice Brothers
White Oak Music Hall - Foals/Bear Hands (downstairs); Voodoo Glow Skulls/
     Tartar Control (upstairs)

 
Wednesday, October 5th
 
Acadia Sports Bar – open mic
Ben’s Beans – open mic (6 pm)
Big Easy (The) – blues jam (9:30 pm)
Big Top (The) – Peter & James (10 pm)
Cock & Bull British Pub (Seabrook) – open mic (7 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Patrizio Band (dinner/show; 7:30 pm)
Dosey Doe Music Café (Conroe) – Tim McGeary (7:30 pm)
Henry’s Hideout (Plantersville) – jam w/James Henry (7:30 pm)
Hickory Hollow (Heights) – bluegrass jam (6:30 pm)
House of Blues – Die Antwoord; pro jam w/Key of Soul (Foundation Room;
    7-11 pm)
JP Hops House – Hard Times Troubadours (7 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – Groove Kings (8 pm)
Lafayette Cajun Seafood Restaurant – The Over The Hill Gang/Dixieland Jazz
          (7-9 pm)
Last Concert Café – Hellina Bucket (8 pm); Potroast (10 pm)
Maggiano’s Little Italy – Van Lang (7 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Irish Session (7:30 pm)
Mo’s Place (Katy) – Rat Ranch
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – open mic
Pier 30 Bar & Grill (Surfside Beach) – open mic (9 pm)
Puffabelly’s (Old Town Spring) – Davin James Songwriter Showcase (8 pm)
Redneck Country Club (Stafford) – John Baumann (7:30-9:30 pm)
ReHab Bar on the Bayou – Mitch Jacobs Honky Tonk Rehab (7:30 pm)
Revention Music Center – Schoolboy Q/Joey Bada$$
Scout Bar (Clear Lake) – For Today
Shakespeare Pub (The) – Evelyn Rubio Band (9 pm)
Stafford Centre (Stafford) – The Beach Boys (7:30 pm)
Sundown Saloon – Earl T & The Tattered Hearts (7 pm)
Swanny’s Grill – acoustic open mic (7-9 pm)
T-Bone Tom’s (Kemah) – Christopher Dale (6 pm)
Under the Volcano – Mike Stinson (8 pm)
White Oak Music Hall - Skeletonwitch/Iron Reagan/Oathbreaker/Gatecreeper
     (upstairs)
 
 
 Thursday, October 6th
 
Acadia Sports Bar – The Earth As We Know It/In Exile/GODS/Beyond Oblivion/
          Demote to the Grave
Ashford Pub – open mic
Barry’s Pizza & Italian Diner – Barry’s House Band (6:30-9:30 pm)
BFE Rock Club – open mic
Big Easy (The) – Luther & The Healers (9:30 pm)
Cabo (Clear Lake) – Obsolete August (9 pm)
Cock-Eyed Seagull (Clear Lake) – open mic
Continental Club (The) – Beetle (7-10 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – jam w/Adam McFarland (9 pm)
Cottonwood Houston – Dan Dyer
Dan Electro’s Guitar Bar – jazz jam w/Alisha Pattillo & Erin Wright (8:30 pm)
Discovery Green - Dolie Barnes/Sarah Jaffe (7 pm)
Dosey Doe Music Cafe (Conroe) – Kenny Martin (7:30 pm); Jarrod Sterrett &
     The Hired Guns (8:30 pm)
EQ Heights – Grifters & Shills/Mark Zeus (6:30 pm)
Firehouse Saloon (The) – Jeremy Peyton Board (9 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – jam w/Terry Sites & Tom Bernetic (7:30 pm)
House of Blues – Cold War Kids/The Strumbellos
Jackie’s Brickhouse (Kemah) – Andy & The Dreamsicles (8 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – Sparky Parker Band (8 pm)
Last Concert Café (The) – Chaz & The Plastik Flask (8 pm); The Hightailers
          (10:30 pm)
Lynn’s Longbranch Saloon – jam (8:30 pm)
Maggiano’s Little Italy – Van Lang (7 pm)
Main Street Crossing (Tomball) – Pam Tillis (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Bonnie Whitmore (7 pm); Jaimee Harris (9:30 pm)
Mo’s Place (Katy) – Stephen Chadwick
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – open mic
Puffabelly’s (Old Town Spring) – acoustic open mic w/Kenny Courville (6 pm)
Railean Distillery & Buccaneer Bar (San Leon) – Christopher Dale (4-8:30 pm)
Red River Ice House – 2 at 6
Redneck Country Club (Stafford) – Dub Miller & Johnny Burke
Revention Music Center – Two Door Cinema Club/Jack Garratt
Rhode House (The) (Spring) – jam (8 pm)
Sambuca Restaurant – The Zentenos (7 pm)
Shack (The) (Cypress) – open mic w/Bentwood Rockers (6-9 pm)
Shakespeare Pub (The) – The Bad Apples (9:30 pm)
St. Andrew’s Presbyterian Church – Dale Watson & His Lone Stars (7 pm)
Swanny’s Grill – open mic (6-9 pm)
T-Bone Tom’s (Kemah) – The Slags  (6 pm)
 
 
Friday, October 7th
 
Acadia Sports Bar – A good Rogering/Peace in Chaos/Stonework
Anderson Fair – Lynn Langham & Doug Gill
Austin City Limits Music Festival (Zilker Park, Austin)  www.aclfest.com
Batanga – Charlie y La Tribu (9 pm)
BFE Rock Club – Lacey Sturm/ParaBellum/Inner Image/Pulse Rate Zero/
          Carrington Wheeler
Big Easy (The) – Jabo (Jabo’s birthday; 8 pm)
Bourbon Street Sports Bar (Katy) – Adrian Circle
Concert Pub (The) (North) – Dio Disciples
Continental Club (The) – The Bluebonnets
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – acoustic jam (8 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – War (dinner/show; 8:30 pm)
Dosey Doe Music Café (Conroe) – Kimberly Dunn (8:30 pm)
Emmit’s Place – Jonn Del Toro Richardson (9 pm)
Firehouse Saloon (The) – Phil Pritchett Band (9 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Gregg Watts (8:30 pm)
Hickory Hollow (Heights) – Bluegrass Solution (6:30 pm)
House of Blues - July Talk & Caveman (Bronze Peacock Room); VHT/Swallow
          This/Subdivided
Jailhouse Saloon (Spring) – TreynWrek (8 pm)
Jones Hall – Smokey Robinson
Katie’s Bar (Bacliff) – Ulrich Ellison & Tribe (9 pm)
Last Concert Café - Potroast
Main Street Crossing (Tomball) – Vince King (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Butch Hancock & Jimmie Dale Gilmore (7 & 9:30 pm)
Mo’s Place (Katy) – A Thousand Horses
Monkey Bar (Kemah) – Mark Hessler
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – Dollie Barnes/El Lago/Matt Mejia
Pop’s Ice House (Kingwood) – Mark Zeus Band (8 pm)
Raven Tower - Jon McLaughlin/Marc Scibilia/Brad Ray
Revention Music Center – Young the Giant/Ra Ra Riot
Scout Bar (Clear Lake) – Trivium
Shakespeare Pub (The) – The Mighty Orq (solo; 6-8 pm); The Hellcats featuring
     Annette Metoyer (9:30 pm)
T-Bone Tom’s (Kemah) – Line Up (7 pm)
 
 
Saturday,  October 8th
 
Acadia Sports Bar – The Dirty Seeds/Old Skull/Hydrilla/Black Hole Caravan
Anderson Fair – Wendy Colonna (9 pm)
Austin City Limits Music Festival (Zilker Park, Austin)  www.aclfest.com
Big Easy (The) – Sean Chambers (9:30 pm)
Big Top (The) – The Ugly Beats (10 pm)
Continental Club (The) – The Blasters
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – Fuzzbox Junkies (8 pm)
Cynthia Woods Mitchell Pavilion – Prophets of Rage
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Keiko Matsui Band (dinner/show;
     8:30 pm)
Dosey Doe Music Café (Conroe) – Walker McGuire (8:30 pm)
Firehouse Saloon (The) – Scott Wiggins/Steven James & The Jaded/Brad
          Thomas Band (9 pm)
Fitzgerald’s - Mean .44s/Carl Hayn & The Holdouts/Hard Luck Revival (9 pm)
Floyd’s Cajun Seafood (Pearland) – Big Tip Todd
Green Oaks Tavern (Humble) – Billy Bourbon Band (8:30 pm)
Gulf Greyhound Park (LaMarque) - Texas Classic Rockin’ Food Truck Rally
     w/Back in Black/Kiss Alike/Escape/Victim/Southbound 45/The Band
     Hennessy (11 am-11 pm)
Hickory Hollow (Heights) – Cypress Creek Bluegrass (5:30 pm)
House of Blues – Local Natives/Charlotte Day Wilson
Jacks – Texas TNT
Java Buzz Café (Spring) – open mic (9 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – Buddy Whittington Band (9 pm)
Last Concert Café – Pigs on the Wall
McGonigel’s Mucky Duck – White Ghost Shivers (7 pm); Nathan Quick (9:30 pm)
Millbend Coffeehouse (The Woodlands) - Mike Blakely (7:30 pm)
Mo’s Place (Katy) – Granger Smith
Monkey Bar (Kemah) – Bryan Shayne
19th Hole (The Woodlands) – Testify/Rage Against Machine Tribute/Pattern
     Recognition
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – Al Staehely, John Staehely & Evelyn
          Rubio
Redneck Country Club (Stafford) – Ray Wylie Hubbard (8-11 pm)
Revention Music Center – Porter Robison/Madeon
Scout Bar (Clear Lake) – The Noose/Deft-Ones
Shakespeare Pub (The) – Annika Chambers (9:30 pm)
Shenanigan’s (Texas City) – Texas Ramblers
Stafford Ice House – open mic
T-Bone Tom’s (Kemah) – Still Cruisin (7 pm)
Urban Vine (Cypress) – Mark Zeus (8 pm)
West University Community Center – Bob Livingston
White Oak Music Hall – Wombats (upstairs)
 
 
Sunday, October 9th
 
Acadia Sports Bar – Envy The Dead/Ominous Necro/The Unlikely Heroes/
          The Eleventh Key
Austin City Limits Music Festival (Zilker Park, Austin)  www.aclfest.com
Bernhardt Winery (Plantersville) – Kevin Black (7 pm)
Big Easy (The) – Keyun Dickson (8 pm)
Bohemeo’s – open mic (9 pm)
Cabo (Seabrook) – Chris Hardy & Raf (3-7 pm)
Chicago Italian Beef & Pizza (Heights) – open mic (6-9 pm)
Chicago Joe’s (Spring) – Joe Blues (3-7 pm)
Concert Pub (The) (Galleria) – jam (9 pm)
County Line Bar & Grill (Richmond) – jam (3-7 pm)
Crow’s Southwest Cantina (Galveston) – jam (8 pm)
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – blues jam w/Ben Herrington (4-8 pm)
Dan Electro’s Guitar Bar - Houston Blues Challenge: The Road to Memphis
     (finals; 2-7 pm)
Danton’s Gulf Coast Seafood Kitchen – blues brunch (11 am-4 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) - “The Time Jumpers” featuring Vince
     Gill, Kenny Sears & Ranger Doug Green (dinner/show; 4 & 8 pm)
House of Blues - Yellowcard/Dry Jacket/Like Torches; Russell Dickerson
     (Bronze Peacock Room)
Jailhouse Saloon – jam (2-8 pm)
JP Hops House – open mic (6 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – blues jam w/Ricky Jackson (4-8 pm)
Last Concert Café –  acoustic jam session (10:30 am)
Lynn’s Longbranch Saloon – Flash & The Key of Soul (6-10 pm)
Mr. Gino’s – Top Choice (6-10 pm)
Redneck Country Club (Stafford) – Kris Kristofferson (7:30 pm)
Roger’s Bar & Grill (League City) – jam (3 pm)
Ronnie’s Icehouse (Dickinson) – blues jam w/Pat Beadles (4-8 pm)
Sambuca Restaurant – Jawad (7:15 pm)
Shakespeare Pub (The) – Spare Time Murray’s blues jam (8:30 pm)
Silver Spot Saloon (Galveston) – open mic (7-11 pm)
Sundown Saloon – acoustic open mic w/Don Whitt (4-8 pm)
White Oak Music Hall – Foy Vance
 
 

 

Upcoming Events


Acadia Sports Bar  
www.acadiabarandgrill.com
Oct 13:   Carter/Blake/Rhymes with Orange/From Me To You/Fantazzmo
Oct 14:   Big Slick Band
Oct 15:   Downfall 2012/Omega Point/Carter/The Filthy Dead/Black Market
     Tragedy/Space Rhino/The PukeBox/Aggressive Vibe/The Lesser Evil/
     Dread Pixels/Knocturnal Maddness/Washed Up/Black Light Interstate/
     Pulse Rate Zero/CITTA/Punk Rock Project Houston/Autumn Stay/Sleep
     Juliet/Unknown Brothers
Oct 16:   QandA Band/Mystery Loves Company/Xwansongs
Oct 19:   Ten Foot Beast/Tridon
Oct 20:   Alone on the Moon/Seven to Emote
Oct 21:   LaSien/Robert Soli/Camino Novayer
Oct 22:  Theory of Thieve/The Fabulous Miss Wendy/Doghouse Swine 
     Official/A Deathbed Promise/Deadspace
Oct 23:   Chalkine Empire/AEP/HavAtter
Oct 27:   ESE/Shibito VS/The Catrastrophies
Oct 28:   Epic Death/Satherial/Ruthless/Dawn of Dissolution
Oct 29:   Sirenicide/Malevolent Force/The Isdal Cadaver/Kozilek
Oct 30:   Devil’s Adversary/Daylight Down/Darkness of Tomorrow
Wednesdays: open mic

Anderson Fair 
www.andersonfair.net
Oct 13:  guest: Rachel Laven & The Rosellys
Oct 14:  Dana Cooper
Oct 15:  Songwriters Night w/Grace Pettis, Amy McCarley & Kevin Gordon
Oct 20:   guest: David Starr & Chuck Hawthorne
Oct 21:   Taylor Pie
Oct 22:   Drew Kennedy
Oct 28:   Albert & Gage
Oct 29:   Leslie Krafka
Nov 4:   Shake Russell, Michael Hearne & Mike Roberts
Nov 5:   Bo DePena
Dec 3:   Susan Gibson (9 pm)
Thursdays:   “Songwriters in the Round” w/Ken Gaines & Wayne Wilkerson
      (8:45 pm)

Arena Theatre  
www.arenahouston.com
Oct 13:   Kellie Pickler
Nov 3:  Air Supply
Nov 4:  Toni Braxton
Nov 5:   The Temptations/The Four Tops
Dec 29:   Dwight Yoakam

Armadillo Palace
Nov 26:   Micky & The Motorcars

Ashford Pub 
www.ashfordpub.com
Thursdays: open mic

Back Pew Brewing Company (Porter)
Oct 22:  Gary P. Nunn
 
Backwoods Saloon (Conroe)
Oct 29:  TreynWrek (9 pm)

Barry’s Pizza & Italian Diner
Thursdays:  Barry’s House Band (6:30-9:30 pm)

Ben’s Beans
Wednesdays:  open mic (6 pm)

Bernhardt Winery (Plantersville)  
www.bernhardtwinery.com
Oct 16:  Gentle Lamb Experience
Oct 23:  Already Gone

BFE Rock Club   
www.bferockclub.com
Oct 15:   The Edge of Paradise/Worhol/Hello Planet/Late Friday/Xxcessive
     Pleasure/Dunamis
Oct 20:  Traitors/The Last Ten Seconds of Life
Thursdays:  open mic

Big Easy (The)  
www.thebigeasyblues.com
Oct 14:   Greg Piccolo (9:30 pm)
Oct 15:   The Eazy Three (Alisha’s birthday bash; 9:30 pm)
Oct 16:   Raa Raa (8 pm)
Oct 21:   Grady Gaines & The Texas Upsetters (9:30 pm)
Oct 22:   Trudy Lynn (CD release party; 9:30 pm)
Oct 23:   Ruben Moreno (8 pm)
Oct 27:  Houston Blues Society Monthly Jam w/Brad Absher & Swamp
     Royale (9:30 pm)
Oct 28:   Tommy Dardar (9:30 pm)
Oct 29:   Alan Haynes (9:30 pm)
Oct 30:   National Zydeco Foundation Monthly Jam (8 pm)
Nov 4:  Sonny Boy Terry (9:30 pm)
Nov 5:   Bobby Mack (9:30 pm)
Nov 6:   Bon Ton Mickey (8 pm)
Nov 11:  Texas Johnny Boy (9:30 pm)
Nov 12:  Holland K. Smith (9:30 pm)
Nov 18:  Mark May & Eric Demmer (9:30 pm)
Nov 19:  Chris Tofield Band (9:30 pm)
Nov 20:  Raa Raa (8 pm)
Nov 23: Houston Blue Society Monthly Jam w/Jonn Del Toro Richardson
     (9:30 pm)
Nov 24:  CLOSED
Nov 25:  Tommy Dardar (9:30 pm)
Nov 26:  Alan Haynes (9:30 pm)
Nov 27:   National Zydeco Foundation Monthly Jam (8 pm)
Dec 2:  Odell Gray & The House Rules Band (9:30 pm)
Dec 3:   Michael Lee (9:30 pm)
Mondays: John Egan
Tuesdays:  Big Easy Quartet
Tuesdays: James & The Bondsmen
Wednesdays: blues jam
Thursdays: Luther & the Healers

Big Texas Dance Hall & Saloon (Spring) 
www.bigtexassaloon.com
Dec 16:    Whiskey Myers

Big Top (The)
Oct 15:  The Mighty Orq (10 pm)
Wednesdays: Peter & James (10 pm)

Birraporetti’s (downtown)
Oct 21:  Dino John (9:30 pm)
Nov 3:   Dino John (9:30 pm)
Nov 7:  Jonn Del Toro Richardson (7 pm)
Dec 2:   Dino John (9:30 pm)
Dec 26:  Jonn Del Toro Richardson (7 pm)

Bohemeo’s
Sundays: open mic (9 pm)

Boozer’s Bar (Humble)
Oct 15:   Mark Zeus Band

Brazosport College (The Clarion) (Lake Jackson)
www.clarionbrazosport.edu
Nov 11:   Music City Hit Makers
Nov 18:   Helen Sung Quartet
Dec 2:    Keb Mo
Jan 21:   David Sanborn & The Brazosport Jazz Orchestra
Jan 28:   Ben Edquist w/Brazosport Symphony Orchestra
Feb 25:   Shaun Hopper & Carolina Sky
March 31:  Voiceplay

Cabo (Seabrook)
Thursdays:   Obsolete August
Sundays:   Chris Hardy & Raf (3-7 pm)

Cactus Music
Oct 11:   Rachael Yamagata (5:30 pm)
Oct 12:  Adam Torres (5:30 pm)
Oct 15:   Walker Lukens (3 pm)
Oct 26:  Jackie Venson (5:30 pm)

Café 4212
Mondays:  jazz jam 

Chelsea Wine Bar (El Lago)
Dec 17:     Grifters & Shills (9 pm)

Chicago Italian Beef & Pizza (Heights)
Sundays:  open mic (6-9 pm)
 
Chicago Joe’s (Spring)
Sundays:   Joe Blues (3-7 pm)

Cock & Bull British Pub (Seabrook)
www.thecockandbullbritishpub.com
Wednesdays: open mic (7 pm)

Cock-Eyed Seagull (Clear Lake) 
Thursdays: open mic

Concert Pub (The) (Galleria)
www.theconcertpub.com
Sundays:   jam (9 pm)

Concert Pub (The) (North)  
www.theconcertpub.com
Oct 14:    Grim Reaper
Nov 4:   Hot Rod Cowboys/Rock Republic
Nov 11:   Diamond Head

Conroe Cajun Catfish Festival (downtown square, Conroe)
www.conroecajuncatfishfestival.com
Oct 14:
          Cajun Stage:
               Bayou Roux (6:30 pm); Wayne Toups (10:30 pm)
          Texas Stage:
               Seth Keiffer (6:30 pm); Sam Riggs (8:30 pm); Cody Jinks (10:30 pm)
Oct 15:
          Cajun Stage:
               The Zydeco Dots (12:30 pm); Keyun & the Zydeco Masters (3:30 pm);
               Leroy Thomas (6 pm); Rock N Dopsie (8:30 pm); Jamie Bergeron &
               Kickin Cajuns (10:30 pm)
          Texas Stage:
               Steve Carpenter (12:30 pm); The Lime Traders (2:30 pm); Parker
               McCollum (4:30 pm); JB & The Moonshine Band (6:30 pm); Cory
               Morrow (8:30 pm); Pat Green (10:30 pm)
Oct 16:
          Cajun Stage:
               Kings of Mojo (12:30 pm); Different Beast (2:30 pm); Luther & The
               Healers (4:30 pm)
          Texas Stage:
               Summer Ashley (12:30 pm); Sundance Head (2:30 pm); Johnny Lee
                (4:30 pm)

Continental Club (The) 
www.continentalclub.com
Oct 16:  JD McPherson
Oct 19:   Lydia Loveless
Oct 22:  Lost in the Supermarket
Oct 28:  Disco Expressions
Dec 7:   Lone Star Golden State Blues Revue
Thursdays: Beetle (7-10 pm)

Corner Pub (The) (Conroe) 
www.thecornerpubinconroe.com
Oct 15:   Texas Johnny Boy (9 pm)
Mondays:   open mic (8:30 pm)
Tuesdays:  open mic (9 pm)
Wednesdays:  open mic (9 pm)
Thursdays:   jam w/Adam McFarland (9 pm)

Cottonwood Houston
Nov 10:  Dan Dyer
Nov 18:   Hard Luck Revival
Dec 8:  Dan Dyer

County Line Bar & Grill (Richmond)
Sundays:  jam (3-7 pm)

Crow’s Southwest Cantina (Galveston)
Sundays:   jam (8 pm)

Cruiser’s Ice House (Santa Fe) 
www.CruisersTX.com
Oct 15:  Paul Ramirez Band (8 pm)
Oct 22:  Mister Kicks (8 pm)
Fridays:  acoustic jam (8 pm)
Sundays: blues jam w/Ben Herrington (4-8 pm)

Cullen Theater 
Nov 25:   Bob Schneider’s Moonlight Orchestra (8 pm)

Cynthia Woods Mitchell Pavilion 
Oct 15:  Cameo/Zapp/Midnight Star/Con Funk Shun/Evelyn “Champagne"
      King
Oct 20:  Luke Bryan/Little Big Town/Dustin Lynch
Oct 25:  Flight of the Conchords

Dan Electro’s Guitar Bar 
www.danelectrosguitarbar.com
Oct 21:   TreynWrek/Funky Mustard (9 pm)
Thursdays:  jazz jam w/Alisha Pattillo & Erin Wright (8:30 pm)

Danton’s Gulf Coast Seafood Kitchen 
www.dantonsseafood.com
Sundays: blues brunch (11 am-4 pm)

Discovery Green
Oct 13:  Nikki Hill/Annika Chambers (7 pm)

Dosey Doe (The Big Barn) (The Woodlands) 
www.doseydoe.com
Oct 12:  Big Head Blues Club w/Big Head Todd & The Monsters, Mud
     Morganfield, Billy Branch & Ronnie Baker Brooks (dinner/show; 7:30 pm)
Oct 13:  Glen Phillips (8:30 pm)
Oct 14:   Lori McKenna (dinner/show; 8:30 pm)
Oct 15:  Gibson Brothers (dinner/show; 8:30 pm)
Oct 16:   John Michael Montgomery Band (dinner/show; 7:30 pm)
Oct 20:  Bonnie Bishop Band (dinner/show; 8:30 pm)
Oct 21:  Nitty Gritty Dirt Band (dinner/show; 8:30 pm)
Oct 22:   Tab Benoit (dinner/show; 8:30 pm)
Oct 23:   Mercury (7 pm)
Oct 28:  Tracy Byrd (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 2:    Rumor Willis (dinner/show; 8 pm)
Nov 3:   Gaelic Storm (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 4:   Billy Crockett (CD release; 8:30 pm)
Nov 9:  Susan Gibson, Josh Grider, Drew Kennedy, The Trishas, Kellye
     Mickwee & Brandy Zdan, Walt Wilkins (8 pm)
Nov 11:   Ronnie Millsap Band (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 12:   Crystal Bowerson (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 13:   Johnny Lee (dinner/show; 7:30 pm)
Nov 15:   Jason Michael Carroll (8:30 pm)
Nov 16:   Lee DeWyze (8:30 pm)
Nov 17:  Rhett Butler (8:30 pm)
Nov 18:  Chris Hillman w/Herb Pederson (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 19:  Gene Watson Band (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 20:  Marc Broussard Trio (dinner/show; 7:30 pm)
Nov 26:  Peter White Christmas w/Rick Braun & Euge Groove (dinner/show;
     8:30 pm)
Dec 1:   Clint Black (dinner/show; 8:30 pm)
Dec 3:   Mike Zito Band (8:30 pm)
Dec 4:   Ethan Bortnick (7 pm)
Dec 8:   Amanda Shires Band (CD release; 8:30 pm)
Dec 9-10:  Mark Chesnutt (dinner/show; 8:30 pm)
Dec 11:   Howard Jones Band (dinner/show; 7 pm)
Dec 13:   The Homestead (CD release; 7:30 pm)
Dec 14:   Wade Bowen (8 pm)
Dec 15:   Nils Lofgren (dinner/show; 8:30 pm)
Dec 17:   Jason Cassidy Band (8:30 pm)
Dec 22:   Jason Eady Band (8:30 pm)
Dec 30:  Restless Heart (dinner/show; 8:30 pm)

Dosey Doe Music Café
www.doseydoe.com
Oct 13:  Ana Popovic (8:30 pm)
Oct 14:  Jackie Bristow & Sean Ashby (8 pm)
Oct 15:  George Ducas & Jake Worthington (8:30 pm)
Oct 21:  Andrew Duhon (8:30 pm)
Oct 22:  Dana Louise & The Glorius Birds (8:30 pm)
Oct 28:  Darden Smith (8:30 pm)
Oct 29:   Fallon Franklin (CD release; 8:30 pm)
Nov 2:   Jim Wyly (7:30 pm)
Nov 3:   Bethany Becker (8:30 pm)
Nov 4:   Max Stalling (8:30 pm)
Nov 5:   Hamilton Loomis (8:30 pm)
Nov 9:   Eddie Esler (7:30 pm)
Nov 10:  Matt Nakoa (8:30 pm)
Nov 11:  Bri Bagwell Band (8:30 pm)
Nov 13:  The Black Lillies (7 pm)
Nov 16:  Chuck Cannon, Chuck Jones & Chuck Allen Floyd (7:30 pm)
Dec 10:  Teresa Yow (7 pm)

8th Wonder Brewery
Oct 21:    Soul Kitchen (7:30-9:30 pm)
Oct 27:   Los Vertigos (7:30-9:30 pm)

Emmit’s Place
www.emmitsplace.com
Mondays:   jam (9 pm)

End Hip End It Music Fest (Old Town Spring)
Oct 22: Radio Moscow/Wo Fat/The Well/Mondo Drag/Golden Dawn
    Arkestra/Los Skarnales/Amplified Heat/Eric Tessmer/The Warplanes/
    Vanilla Whale/KP & The Boom Boom/Dimitri’s Rail/Mikey & The Drags/
    Chase Hamblin/Crypt Trip/Ganesha/Folk Family Revival/The Grizzly Band/
     Thieves of Sunrise/Muddy Belle/The Infamists/Sik Mule/Various Hands/
     Colonial Blue/The Dirty Seeds/Doomstress/A Tribute to the Sun/Panic
     Volcanic/Astral Blue

EQ Heights
Nov 26:    John Egan

Firehouse Saloon (The)  
www.firehousesaloon.com
Nov 26:  Jamie Richards

First Saturday Arts Market (Heights)
Dec 3:    Grifters & Shills (11 am-6 pm)

Fitzgerald’s
Oct 14:   Cody Canada
Oct 15:   Rob Baird; Black Dog/Subdivided
Oct 20:   American Aquarium
Oct 21:  Ian Moore
Oct 29:  Soul Creatures
Nov 4:    Shinyribs/The Black Lillies
Nov 5:    Jesse Dayton/Rev. Peyton’s Big Damn Band/Super Suckers
Nov 11:  Shooter Jennings/Two Tons of Steel
Nov 19: Dead Horse
Nov 22:  The Soil & The Sun
Nov 25:  Skyrocket
Dec 3:   D.R.I./Texas Massacre
Dec 4:  David Wax Museum
Feb 23:   Clay Melton Band

Fuddruckers (Nasa Road 1)
1st Tuesday:  Bay Area Bluegrass Association jam (7 pm)

Game On Sports Bar (Conroe)
Oct 22:   Mike & The Moonpies

Ginger’s Sports Bar (San Leon)  
www.gingerssportsbar.com
Saturdays:   open mic (9 pm)

Grand 1894 Opera House (The) (Galveston)  
www.TheGrand.com
Oct 15:  Chubby Checker & The Wild Cats (8 pm)
Nov 2:     Lyle Lovett (8 pm)
Dec 17:  Jerry Jeff Walker (8 pm)
Dec 18:  Loretta Llynn (4 pm)
Jan 21:  The Oak Ridge Boys (7:30 pm)
Jan 22:  The Oak Ridge Boys (3 pm)
March 12:  The Rob Landes Trio (4 pm)
April 29:  The Midtown Men (8 pm)
May 13:    Arlo Guthrie (8 pm)

Green Oaks Tavern (Humble)
Oct 11:   Jason Degge & Dustin Condon (7:30 pm)
Oct 13:   jam w/Carl Escue (7:30 pm)
Oct 14:   Annika Chambers (8:30 pm)
Oct 15:   Southern Crown (8:30 pm)
Oct 20:   jam w/Josh Brown & Terry Sites (7:30 pm)
Oct 21-22:   Brad Absher & Swamp Royale (8:30 pm)
Oct 25:  Jason Degge & Dustin Condon (7:30 pm)
Oct 27:   Southern Crown (7:30 pm)
Oct 28:   Patti Sullivan & Bill Lucas (8:30 pm)
Oct 29:   Tommy Dardar Band (8:30 pm)
Nov 19:    Jonn Del Toro Richardson (8:30 pm)

Habitat House Concert
Nov 5:   Michael Smith (7:30 pm)

Heights Theater (The)  
www.theheightstheater.com
Oct 19:   Eric Hutchinson
Oct 20:   Elephant Revival
Oct 25:   Allen Stone
Oct 28:   King
Nov 5:    The Weight
Nov 13:   Ray Wylie Hubbard
Nov 23:  Hayes Carll
Nov 26:  Carolyn Wonderland/John Egan
Dec 2:   Reckless Kelly
Dec 3:   Paul Thorn
Dec 8:   David Bromberg
Dec 9:   Josh Garrels
Dec 17:   Ruthie Foster w/Charlie Belle

Henry’s Hideout (Plantersville)
Wednesdays:  jam w/James Henry (7:30-11:30 pm)

Hickory Hollow (Heights)  
www.hickoryhollowrestaurant.com
Oct 14:   Lonestar Bluegrass Band (7 pm)
Oct 15:   The Blenders (5:30 pm)
Oct 21:   Kimberly M’Carver (7 pm)
Oct 22:   Pat Gavin & The Buckaroo Band (5:30 pm)
Oct 28:   The Hanshaws (7 pm)
Oct 29:   Mike Stroup (5:30 pm)
Nov 4:  Bluegrass Solution (6:30 pm)
Nov 5:  Tunasin (5:30 pm)
Nov 11:  Lonestar Bluegrass Band (7 pm)
Nov 12:  Cypress Creek Bluegrass (5:30 pm)
Nov 18:   Kimberly M’Carver (7 pm)
Nov 19:  The Blenders (5:30 pm)
Nov 25:   Bordertown Ramblers (7 pm)
Nov 26:  Pat Gavin & The Buckaroo Band (5:30 pm)
Wednesdays:  bluegrass jam (6:30 pm) 

Hideaway (The)   
www.hideawayondunvale.com
Tuesdays: jam w/Rick Lee & the Night Owls  (9:30 pm)

Highland Bayou Park (LaMarque)
Oct 15:   Bayou Fest w/Johnny Lee/The Bellamy Brothers/Pee Wee Bowen

House of Blues  
www.hob.com
Oct 13:  The Faint/Gang of Four
Oct 14:  The Mowgli’s/Colony House/Dreams (Bronze Peacock Room)
Oct 15:  Jonny Lang/John Gaar
Oct 16:  Meshuggah/High on Fire; Temperance Movement (Bronze Peacock
     Room)
Oct 17:   Parkway Drive/We Came As Romans/Counterparts; Ishdarr
     (Bronze Peacock Room)
Oct 18:  Beartooth
Oct 19:   Buddy Guy
Oct 21:   Finish Ticket/Run River North (Bronze Peacock Room); Wade
     Bowen/Prophets & Outlaws
Oct 22:  Cherub/Frenship/Boo Seeka
Oct 23:   Machine Gun Kelly
Oct 24:   Lil Dicky
Oct 26:  Elle King
Oct 28:   The Fray/American Authors
Oct 29:  Johnnyswim
Nov 2:  Perpetual Groove; Rumer Willis (Bronze Peacock Room)
Nov 3:   Black Rebel Motorcycle Club/Death From Above
Nov 4:  Ingrid Michaelson; Graceland Ninjaz (Bronze Peacock Room)
Nov 5:   Pennywise/Strung Out/Unwritten Law/Runaway Kids
Nov 6:   Tyrone Wells/Tony Lucca (Bronze Peacock Room)
Nov 8:  John Hiatt
Nov 9:  Amanda Miguel & Diego Verdaguer
Nov 10:  The Record Company (Bronze Peacock Room); Plastic Cup Boyz
Nov 11:  Galactic/Fruition; Sweather Beats (Bronze Peacock Room)
Nov 13:  The Wonder Years/Real Friends/Knuckle Puck/Moose Blood/
      Seaway
Nov 16:  Grouplove
Nov 17:  Ottmar Liebert & Luna Negra; Calum Scott (Bronze Peacock Room)
Nov 22:   Good Charlotte/The Story So Far/Hit the Lights/Big Jesus
Nov 25:  Cole Swindell
Nov 26:  The Suffers; The Shelters/The Hunna/Night Riots (Bronze Peacock
     Room)
Dec 7:   Andra Day
Dec 8:  Los Lonely Boys/Sisters Morales
Dec 11:   Children of Bodom/Abbath/Exmortus/ONI
Dec 14:   Kelsea Ballerini/Carly Pearce
Dec 15:   Band of Horses
Dec 16:   Jim James/Twin Limb
Jan 11:   LOCASH/Ryan Follese
Jan 12:  Lukas Graham
Jan 21:  Kane Brown/Jordan Rager
Wednesdays:   pro jam w/Key of Soul (Foundation Room; 7-11 pm)

Jailhouse Saloon (Spring) 
www.jailhousesaloontx.com
Sundays: jam (2-8 pm)

Jazz
www.jazzhouston.com
(for upcoming events in the jazz community)

Johnny Arolfo Civic Center (League City)
3rd Saturday (except July/December): Bay Area
     Bluegrass Association presents live bluegrass
     music (7 pm)  www.bayareabluegrass.org

JP Hops House  
www.jphopshouse.com
Oct 26:   Grifters & Shills (7 pm)
Wednesdays:  Hard Times Troubadours (7 pm)
Sundays:   open mic (6 pm)

Karbach Brewing Company
Nov 16:   “Love Street Blues” w/Chris Tofield Band (6 pm)

Katie’s Bar (Bacliff) 
www.KatiesBar.com
Oct 29:  Mike Zito Band (9 pm; Houston Blues Society Membership Drive)
Nov 18: Chris Tofield Band (9 pm)
Sundays:   blues jam (4-8 pm)

Lafayette Cajun Seafood Restaurant
Wednesdays: The Over The Hill Gang/Dixieland Jazz (7-9 pm)

Last Concert Café (The) 
www.lastconcert.com
Oct 13:  Consider the Source
Oct 14:  John Papa Gros
Nov 18: Clay Melton Band
Mondays:  open mic w/Jimmy Lee Deen
Wednesdays: Hellina Bucket (8 pm); Potroast (10 pm)
Thursdays:  Chaz & The Plastik Flask (8 pm); the Highttailers (10:30 pm)
Sundays: acoustic jam session (10:30 am)

Lynn’s Longbranch Saloon 
www.lynnslongbranch.com
Thursdays: jam (8:30 pm)
Sundays:  Flash &  The Key of Soul (6-10 pm)

Maggiano’s Little Italy
Tuesdays: Van Lang (7 pm)
Wednesdays: Van Lang (7 pm)
Thursdays: Van Lang (7 pm)

Main Street Crossing (Tomball)
Oct 12-13:    Shinyribs (8 pm)
Oct 14:  Almost Endless Summer (8 pm)
Oct 17-18:  Paul Thorn (8 pm)
Oct 19:   Suzy Bogguss (8 pm)
Oct 20:   Confederate Railroad (8 pm)
Oct 21:  The Fantastics (8 pm)
Oct 26:   Jason Boland & The Stragglers (8 pm)
Oct 26:   Jason Boland (8 pm)
Oct 27:   Mike & The Moonpies (8 pm)
Oct 28:  Bryan White (8 pm)
Oct 29:   Fab 5 (8 pm)
Nov 2-3:  Cody Canada/Mike McClure (8 pm)
Nov 4:    Deana Carter (8 pm)
Nov 5:   Andy Rodriguez & The Harmoholics/Vinny & The Jets (8 pm)
Nov 9:   Chris Knight (8 pm)
Nov 10:  Tommy Castro & The Painkillers (8 pm)
Nov 11:  Marcia Ball (8 pm)
Nov 12:  Michael Grimm (8 pm)
Nov 15:   Shellee Coley (8 pm)
Nov 16:   Charlie Robison (8 pm)
Nov 17:  Johnny Rodriguez (8 pm)
Nov 18:  John Fullbright (8 pm)
Nov 19:  Abbey Rode/Already Gone (8 pm)
Nov 25:   Jake Penrod (8 pm)
Nov 26:   Hamilton Loomis (8 pm)
Nov 30:   Johnny Rush (8 pm)
Dec 1:  Gary Morris (8 pm)
Dec 2:   Radney Foster (8 pm)
Dec 3:   Doug Stone (8 pm)
Dec 7:    Brandon Rhyder (8 pm)
Dec 13:  Riders in the Sky (8 pm)
Dec 14:   Willow Creek Junction (8 pm)
Dec 15:   Cool Freddie E & The Crew (7:30 pm)
Dec 16:   Monte Montgomery (8 pm)
Dec 17:   Doug Allen Nash/Penny Gilley (8 pm)
Dec 21-22:   Stoney Larue (8 pm)
Dec 23:  Billy Joe Shaver (8 pm)
Dec 31:  Shay Domann (8 pm)

Masones (Cypress)
Oct 29:    Jamie Richards
Nov 19:   Josh Ward Band
Nov 23:   Charlie Robison

McCordell’s (Spring)
Oct 20:   Susan Hickman

McGonigel’s Mucky Duck 
www.mcgonigels.com
Oct 11:  Doug Carrion & The Blacklisted (7:30 pm)
Oct 13:  Rodney Crowell (7 pm) (SOLD OUT); Seth Walker (9:30 pm)
Oct 14:  Rodney Crowell (7 & 9:30 pm) (SOLD OUT)
Oct 15:  Sisters Morales (7 & 9:30 pm)
Oct 18:  Carson Mchone (7:30 pm)
Oct 20:  Liz Langley (7 pm); Mike Stinson (9:30 pm)
Oct 21:  Bruce Robison (7 pm); Johnny Nicholas (9:30 pm)
Oct 22:    Terri Hendrix (7 pm); South Austin Moonlighters (9:30 pm)
Oct 25:  Miss Tess & The Talkbacks (7:30 pm)
Oct 27:  Q and A (7 pm); High Plains Jamboree (9:30 pm)
Oct 28:  Junior Brown (7 & 9:30 pm)
Oct 29:  Bill Kirchen (7 pm); Ruby & The Rogues (9:30 pm)
Nov 1:  Al Staehely (7:30 pm)
Nov 3:   Eden MacAdam-Somer (7 pm); Michaela Anne (9:30 pm)
Nov 4:  Clandestine (7 pm); Piper Jones Band (9:30 pm)
Nov 5:  Kim Richey (7 pm); The Dead Soldiers (9:30 pm)
Nov 8:  Mari Black (7:30 pm)
Nov 10:   Adam Carroll (7 pm); Lance Canales (9:30 pm)
Nov 11:  Dustbowl Revival (7 pm); Robyn Ludwick (9:30 pm)
Nov 12:   Tom Russell (7 & 9:30 pm)
Nov 15:  Robyn Hitchcock (7 pm)
Nov 17:  Dan Penn (7 & 9:30 pm)
Nov 18:   Whitney Rose (7 pm); Statesboro Revue (9:30 pm)
Nov 19:   Sunny Sweeney & Angaleena Presley (7 pm); Will Hoge (9:30 pm)
Nov 25:   Jimmy Lafave (7 pm); Lisa Morales (9:30 pm)
Nov 26:   Slaid Cleaves (7 & 9:30 pm)
Nov 27:  Band of Heathens (6 & 8:30 pm)
Dec 1:  Radney Foster (7 pm); Josh Alan (9:30 pm)
Dec 2:    Ian Moore (7 & 9:30 pm)
Dec 3:  Radney Foster (7 pm); south Austin Moonlighters (9:30 pm)
Dec 8-9:   Bruce Robison & Kelly Willis (7 & 9:30 pm)
Dec 10:    James McMurtry (7 & 9:30 pm)
Dec 13:   Trish & Darin’s Holiday Show (7 pm)
Dec 20:   Sister C (7:30 pm)
Dec 22:  Caroly wonderland & Guy Forsyth (7 & 9:30 pm)
Dec 23:   Two Tons of Steel (7 pm); John Evans (9:30 pm)
Dec 27:  Cory Morrow (7 & 9:30 pm)
Dec 28:  Hadden Sayers (7 & 9:30 pm)
Dec 31:  Jimmy LaFave (7 pm)
Mondays: open mic (6:30 pm)
Wednesdays: Irish Session (7:30 pm)

Millbend Coffeehouse (The Woodlands)
Nov 12:  Sweet Mama Cotton

Mo’s Place (Katy)
Oct 12:   David Joel
Oct 13:   Steel Country
Oct 14:   Horizon
Oct 15:  Chris Brade
Oct 19:   Rat Ranch
Oct 20:  The Emotions
Oct 21:   Mo Pitney
Oct 22:  Stephen Chadwick
Oct 26:  Jarrod Sterrett
Oct 27:  Steel Country
Oct 28:  Chris Salinas
Oct 29:  Cameran Nelson
Nov 11:  Chris Janson
Dec 2:   Doug Stone

Monkey Bar (Kemah)
Oct 14:  Josh Wager

Mr. Gino's
Sundays: Top Choice (6-10 pm)

19th Hole (The Woodlands)
Oct 29:   Troublemaker featuring Kat James
last Thursday of month: jam w/TreynWrek (9:30 pm)

NRG Park
Nov 29:  Scarface

Office (The)
Oct 22:  Soul Kitchen
Sundays:   open mic

Old Quarter Acoustic Café (Galveston)
www.oldquarteracousticcafe.com
Oct 14:   Hank Schyma
Oct 15:  Blundernuss/The Texas Devils/Charles Bryant & Richard the Drifter
Oct 21:  Harbors Over Highways
Nov 26:  Danny Brooks & Lil’ Miss Debi
Dec 1:   Charlie Harrison/Hayes Carll
Dec 7-8:  Ray Wylie Hubbard
Dec 17:  Zak Perry/Douglas Green/Dick LeMasters/Barbara Hickey
     (Toys For Tots)
Wednesdays:open mic
Thursdays: open mic

Pier 30 Bar & Grill (Surfside Beach)
Wednesdays: open mic (9 pm)

Pub Fiction
Oct 26:  Charlie Robison

Pub Fountains (Stafford)
Dec 9:   Kings X

Puffabelly’s (Old Town Spring)   
www.puffabellys.com
Wednesdays: Davin James Songwriter Showcase
     (8 pm)
Thursdays: acoustic open mic w/Kenny Courville
     (6 pm)

Railean Distillery & Buccaneer Bar (San Leon) 
www.Railean.com
Oct 14:  Southbound (6:30–9 pm)

Red Brick Tavern (Conroe)
www.theredbricktavern.com
Jan 12:  Bob Malone
Mondays:  Charles Peters & Fred R. McIntosh(7 pm)

Red River Ice House
Thursdays:  2 at 6

Redneck Country Club (Stafford)  
www.theredneckcountryclub.com
Oct 12:   Matt Caldwell (7:30 pm)
Oct 14:  Charlie Robison (8 pm)
Oct 15:  Spazmatics (7:30 pm)
Oct 21:  Little Texas (8 pm)
Oct 22:  Cold Hard Cash (8 pm)
Oct 26:  Junior Gordon (7:30 pm)
Oct 27:  Aaron Einhouse (7:30 pm)
Oct 28:  Asleep at the Wheel (8 pm)
Nov 4:  Sheila Marshall
Nov 26:  Charley Pride (8 pm)
Dec 3:  Shinyribs
Dec 9:   Wayne Toups (8 pm)

ReHab Bar on the Bayou
Wednesdays: Mitch Jacobs Honky Tonk Rehab (7:30 pm)

Revention Music Center    
www.ReventionMusicCenter.com
Oct 14:  Elvis Costello
Oct 15:  Chance the Rapper
Oct 21:  Yandel/Plan B.DJ Lobo/Gadiel
Oct 24:  Trove
Oct 26:  Gavin DeGraw/Andy Grammer
Oct 29:  Il Divo
Oct 30:  Straight No Chaser
Nov 4:    Lindsey Stirling
Nov 5:  Evanescence
Nov 25:  Blue October
Dec 9:    SoMo
Dec 16:   Flosstradamus

Roger's Bar & Grill (League City)
Sundays:   jam (3 pm)

Ronnie’s Icehouse (Dickinson)
Sundays:  blues jam (4-8 pm)

Rudyard's 
Dec 8:   Earthless

Saengerfest Park (Galveston)
Oct 29:  Los Vertigos (Annual Galveston Island Zombie Crawl; 6-10 pm)

Sam Houston Race Park
Oct 15:  Josh Abbott Band/Cody Johnson/Aaron Lewis/Casey Donahew
      Band/Roger Creager/Kevin Fowler/William Clark Green/Mike Ryan/
     Jaida Dreyer/Charlie P & The Scoundrals 3/Buck Yeager Band/
     Jarrod Sterrett & The Hired Guns/Josh Fuller Band/The Little Outfit

Sambuca Restaurant 
www.sambucarestaurant.com
Thursdays: The Zentenos (7:45 pm)
Sundays: Jawad (7:15 pm)

Satellite Bar
Oct 15:   Clay Melton Band

Scout Bar (Clear Lake)  
www.scoutbar.com
Oct 11:  Twiztid
Oct 15:   Seedless/Inna Vision
Oct 17:   Wednesday 13/One Eyed Doll
Oct 20:   Dope/Flaw/Motograter
Oct 22:   Acceptance
Oct 23:  Dance Gavin Dance
Oct 28:   Suicidal Tendencies
Nov 10:  Doyle Bramhall II
Nov 11:   Big Smo/Moccasin Creek
Nov 13:     Mon Laferte
Nov 23:   Queensryche/Armored Saint
Nov 25:   Hed Pe
Nov 29:   Escape the Fate/Nonpoint
Nov 30:  Rittz
Dec 2:    Crown the Empire
Dec 7:   Dark Tranquility
Dec 10:   Metalachi
Dec 11:   Mario Bautista
Dec 14:   Sonata Arctica

Shakespeare Pub (The) 
www.shakespearepub.net
Oct 11:   Paul Ramirez Band (9 pm)
Oct 12:  The Bad Apples (9 pm)
Oct 13:   Sonny Boy Terry (9:30 pm)
Oct 14:   Little Terry & The Blues Birds (9:30 pm)
Oct 15:   Bad Brad & The Fat Cats (9:30 pm)
Oct 18:   Jordan Young/Candy River House (9 pm)
Oct 19:  Charlie Parker Band (9 pm)
Oct 20:  Leonard "Low Down" Brown (9:30 pm)
Oct 21:   Smoke House Guitar Army (9:30 pm)
Oct 22:   Greg Izor & The Box Kickers (9:30 pm)
Oct 25:   Paul Ramirez Band (9 pm)
Oct 27:   Sonny Boy Terry (9:30 pm)
Oct 28:   The Eazy Three (9:30 pm)
Oct 29:   Kenny Cordray featuring Ellen Rodgers (9:30 pm)
Nov 1:   Mighty Orq & The Unusuals (9 pm)
Nov 2:  Gina Sicilia (9 pm)
Nov 4:   Josh Garrett Band (9:30 pm)
Nov 5:   Scott McGill Band (9:30 pm)
Nov 8:  Paul Ramirez Band (9 pm)
Nov 10:  Sonny Boy Terry (9:30 pm)
Nov 11:  Chris Ruest (9:30 pm)
Nov 12:   Erin Jaimes Band (9:30 pm)
Nov 13:  “Blues For Food” (bands TBA)
Nov 15:  Mighty Orq & The Unusuals (9 pm)
Nov 17:  Chris Tofield Band (9:30 pm)
Nov 18: Ruben Moreno (9:30 pm)
Nov 19:   Lindsay Beaver & The Texas Transplants (9:30 pm)
Nov 22:   Paul Ramirez Band (9 pm)
Nov 24:   CLOSED
Nov 25:   Cadillac Blues Band (9:30 pm)
Nov 26:   Catherine Denise Band (9:30 pm)
Nov 29:  Mighty Orq & The Unusuals  (9 pm)
Dec 2:    Sonny Boy Terry (9:30 pm)
Dec 6:    Paul Ramirez Band (9 pm)
Dec 8:    The Hipwaiders (9:30 pm)
Dec 9:    No Refund Band (9:30 pm)
Dec 10:  Steve Krase Band (Christmas Party; 9:30 pm)
Dec 13:   Mighty Orq & The Unusuals (9 pm)
Dec 15:   Sonny Boy Terry (9:30 pm)
Dec 16:   Eric Demmer Band (9:30 pm)
Dec 17:   Jason Elmore & Hoodoo Witch (9:30 pm)
Dec 20:   Paul Ramirez Band (9 pm)
Dec 22:   Sonny Boy Terry (9:30 pm)
Dec 23:   Tony Vega Band (9:30 pm)
Dec 24:  Michael Milligan & Texiana Bluez (9:30 pm)
Dec 27:  Mighty Orq & The Unusuals (9 pm)
Dec 30:  Tommy Dardar (9:30 pm)
Dec 31:  The Solid Senders (9:30 pm)
Mondays:  The Eazy Three (9 pm)
Wednesdays:  Tony Vega Band (9 pm)
Fridays: The Mighty Orq (solo; 6-8 pm)
Sundays: blues jam w/Spare Time Murray (8:30 pm)

Shenanigan’s (Texas City)
Oct 15:   Bryan Shayne
Oct 22:   Bayou Boyz
Oct 29:  The Posse

Silver Spot Saloon (Galveston)
Dec 9:   Hipwaiders Flying Circus w/Bert Wills
Sundays:   open mic (7-11 pm)

Smart Financial Centre (Sugar Land)
Jan 15:   Don Henley

Southern Goods  
www.southerngoodshouston.com
Dec 9:     Grifters & Shills (7 pm)

Stafford Centre (Stafford)
Oct 28:  Kenny Rogers (8 pm)
Oct 29:  Arrival (8 pm)
Nov 16:   Willie Nelson & Family (8 pm)
Nov 19:  Ebi (8 pm)

Stafford Ice House
Saturdays: open mic

Stingaree Restaurant (Crystal Beach)
Nov 25:   Bri Bagwell

Sundown Saloon
Oct 29:  Rio Yeti (8 pm)
Wednesdays:  Earl T & The Tattered Hearts (7 pm)
Sundays:  open mic w/Don Whitt (4-8 pm)

Swanny’s Grill
Wednesdays:  acoustic open mic (6-9 pm)
Thursdays:    open mic (6-9 pm)

T-Bone Tom’s (Kemah)   
www.tbonetoms.com
Oct 12:   Grifters & Shills (6 pm)
Oct 16:   Sheila Marshall Band (5 pm)
Dec 14:   Grifters & Shills (6 pm)

Texas National Outfitters
Oct 14:   Mark Zeus (noon)
 
Texas Tradition Restaurant (Katy)
Nov 5:    Mark Zeus

That One Bar (Spring)
Oct 14:   TreynWrek (9 pm)
 
Tin Cup (Huffman)
Oct 15:   TreynWrek (9 pm)

Toyota Center
Oct 14:  Marc Anthony
Oct 29:  Stevie Nicks/The Pretenders
Nov 4:   Sia
Nov 8-9:  Adele
Nov 10:   Black Sabbath/Rival Sons
Nov 18:   Juan Gabriel
Nov 22:   Pentatonix
Nov 27:  Barbra Streisland
Dec 3:    Maxwell/Mary J Blige/Ro James
Dec 23:   Trans-Siberian Orchestra
Jan 7:  Red Hot Chili Peppers/Trombone Shorty & Orleans Ave/Jack Irons
April 1:  Panic! At the Disco/Misterwives/Saint Motel
April 8:  Ariana Grande
July 22:   Shawn Mendes
 
Under the Volcano
Oct 26:  Jackie Venson  (8 pm)

Warehouse Live
Oct 23:  Robert Randolph & The Family Band (The Studio; 7:30 pm)
Nov 3:   Lettuce
Nov 17:  Rob Stone; Arthur Yoria (Studio)
Nov 20:  Dumpstaphunk

West Alabama Ice House
Oct 22:   TreynWrek (noon)

West University Community Center  
www.secondsaturdayconcerts.com
Nov 12:  Bettman & Halpin

White Oak Music Hall  
www.whiteoakmusichall.com
Dec 10:   Black Joe Lewis/Buxton

Winter Street Studios
Nov 5:   Texas Johnny Boy (“Art on the Avenue”; 6-10 pm)

Zydeco 
www.zydecoevents.com
(for upcoming events in the zydeco community)