Music Calendar

If you would like your band, club or event included in the calendar, please email your information to theblueshound@comcast.net (weekly deadline 5 pm Thursday)

Dates, times and bands are subject to change without notice.

 

 


Monday, October 14th

Americana (The) – bluegrass jam (6:30 pm)
Big Easy (The) – Jonn Del Toro Richardson & Eric Demmer (9:30 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Emmit’s Place – jam (9 pm)
House of Blues – Raheem Devaughn (Bronze Peacock Room)
McGonigel’s Mucky Duck – open mic (6:30 pm)


Tuesday, October 15th

Americana (The) – Bayou City Showcase Songwriters Night w/Mark Zeus (8 pm)
Big Easy (The) – James Wilhite (9:30 pm)
Bubba’s on Washington – open mic w/Jahrel Pickens (9 pm)
Cabo (Seabrook) – Danny Lopez
Corky's (Cypress) - Stacey Steele (6 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Casey Bowen (7 pm)
Hideaway (The) – jam w/Rick Lee & The Night Owls (9:30 pm)
Last Concert Café – open mic w/Howard & The Nosebleeds
McGonigel’s Mucky duck – Rev. Billy C. Wirtz (7:30 pm)
Notsuoh – “Ekim Nepo” w/Julia Claire & Yanis Bratlian (7:30 pm)
Scout Bar (Clear Lake) – Mushroomhead
Swanny’s Grill – acoustic open mic w/Chuck Collins (6-9 pm)


Wednesday, October 16th

Acadia Bar & Grill – open mic
Americana (The) – open jam (8 pm)
Big Easy (The) – blues jam (9 pm)
Buffalo Grille (The) – bluegrass jam (6:30-9 pm)
Corky's (Cypress) - Joseph Michael (6 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Sam Morrow Band (8 pm)
Emmit’s Place – Colby Beserra & Friends (8 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – The Opal Dragons (7:30 pm)
House of Blues – Bars & Melody (Bronze Peacock Room); X Ambassadors/Bear
     Hands/LPX
JP Hops House – Hard Times Troubadours (7 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – Freddie Pate (8 pm)
LaGrange – John Egan

Last Concert Café – Hellina Bucket (8 pm); Potroast (10 pm)
Loaded Barrels – open mic
Main Street Crossing (Tomball) – Texas Flood (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Irish Session (7:30 pm)
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – open mic
Prohibition Theatre – Sarah Grace & The Soul/Deborah Deep Mouton/Gonzo247/
     House of Enid/JooYoung Choi/Lawrence Turner Trio/Leslie Contreras
     Schwartz/The Outspeaken Bean/The Hybrid 7 2nd Line (Houston Arts Alliance

     Benefit; 7 pm)
Puffabelly’s (Old Town Spring) – Davin James Songwriter Showcase
ReHab Bar on the Bayou – Mitch Jacobs & Company (7:30 pm)
Sambuca Restaurant – Zenteno Spirit (6:30-9:30 pm)
Scout Bar (Clear Lake) – Warbringer/Enforcer
Under the Volcano - Patrick Sweany (8 pm)


Thursday, October 17th


Acadia Bar & Grill – Jikininiki/From Dust/Eric Teachers Gun Safety/Imaginary Me
Ashford Pub – open mic
BFE Rock Club – Psyclon Nine
Big Easy (The) – The Mighty Orq (9:30 pm)
Cabo (Seabrook) – Obsolete August
Cactus Music - Penny & Sparrow (4 pm); Lily & Madeleine (5:30 pm)
Cock-Eyed Seagull (Clear Lake) – open mic
Corky's (Cypress) - Goodtime Muffin (8 pm)
Continental Club (The) – Beetle (7-10 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) - Acoustic Alchemy (dinner/show; 8:30 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – open mic w/Gail Ryder & Sara Bleiberg (8 pm)
Haak Winery (Santa Fe) – Gabe Montoya
Heights Theater (The) - Penny & Sparrow/Lily & Madeleine
House of Blues – Shawn James (Bronze Peacock Room); Gente de Zona
Jackie's Brickhouse (Kemah) - Jeff Canada
Katie’s Bar (Bacliff) – Jay Hooks (9 pm)
Main Street Crossing (Tomball) – Ray Wylie Hubbard (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Mary Sarah (7 pm); Johnny Nicholas (9:30 pm)
19th Hole (The Woodlands) - Chubbs Malone
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – Brightwire/Randall Conrad Olinger/
     Clancy Jones
Puffabelly’s (Old Town Spring) – open mic (6 pm)
Scotty's Pub (League City) - Tone Salinas
Scout Bar (Clear Lake) – Delain/Amorphis
Shady Acres Saloon – Applehead (7-10 pm)
Smart Financial Centre (Sugar Land) – Camilo Sesto


Friday, October 18th

Acadia Bar & Grill – Wellborn Road/Reckless High/Light The Fire/Maximu
Back Pew Brewing (Porter) – The Fab 5 (6 pm)
BFE Rock Club – Dirty Wormz
Big Easy (The) – Dave Scher (9:30 pm)
Brazoria County Fair (Angleton) – Los Traileros Del Norte
Cactus Music - Aaron Lee Tasjan (5:30 pm)
Continental Club (The) – Sahm Covers Sahm (9 pm)
Corky’s (Cypress) – Tone Posse (9 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) - Eddie Palmiere (dinner/show; 8:30 pm)
Friends Uncorked (Friendswood) – Texas TNT (9 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Holland K. Smith (9 pm)
House of Blues - Maxo Kream
Jackie’s Brickhouse (Kemah) - Nailers
Katie’s Bar (Bacliff) – Dylan Bishop (9 pm)
Loaded Barrels – Shotgun Road
Main Street Crossing (Tomball) – Ray Wylie Hubbard (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Dawn & Hawkes (7 pm); Aaron Lee Tasjan (9:30 pm)
Monkey Bar (Kemah) – Bryan Shayne
19th Hole (The Woodlands) – Asleep in the Wake/Kingdom Collapse/Milkcrate Thorn
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – George Ensle/Mandy Rowden/Hank Woji
Revention Music Center – NF/Kyd The Band
Scout Bar (Clear Lake) – The Spazmatics
Wild Stallion Vineyards (Spring) – Nobody’s Fool (7 pm)


Saturday,  October 19th

Acadia Bar & Grill – Epic Death/Silenced Within/Chaotic Justice/White Collar
     Side Show
BFE Rock Club – Tora Tora/Tame Fury/Crank Case/Westfield/Chamber of
     Ascension
Big Easy (The) – Holland K. Smith (9:30 pm)
Brazoria County Fair (Angleton) – Koe Wetzel/Doug Stone/Cole Deggs
Buccaneer Bar (Railean Distillery, San Leon) – Sara Burton (6-9 pm)
Cabo (Seabrook) – Sick Duck; Brett Axelson (patio)
Cactus Music – Sparky Parker Band (3 pm)
Concert Pub North (The) – Renegade/Hysteria
County Line (Richmond) – Vince Converse (9 pm)
Corky’s (Cypress) – After Party (9 pm)
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – Donny Taylor & The Gulf Coasters
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Keiko Matsui (dinner/show; 8:30 pm)
Emmit’s Place - The Octanes (9 pm)
Empty Glass (Humble) – Sheila Marshall
Green Oaks Tavern (Humble) – Sparky Parker Band (9 pm)
House of Blues – Amon Amarth/Arch Enemy/At The Gate/Grand Magus; Lucky Daye
     (Bronze Peacock Room)
Jackie’s Brickhouse (Kemah) – Already Gone
Katie’s Bar (Bacliff) – Dave Scher (9 pm)
Last Concert Café – Billy Strings
Loaded Barrels – Rob Saint REvue
Main Street Crossing (Tomball) – Ray Wylie Hubbard (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Steve Forbert (7 pm); Mary Bragg (9:30 pm)
Midtown Arts & Theatre Center – Raquel Cepeda (CD release; 7:30 pm)
Monkey Bar (Kemah) – Josh Wager
19th Hole (The Woodlands) – Holy Hell Rod
Noah’s Ark (Bacliff) – Mark Lum (1-5 pm); Wood N Wind (8 pm)
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – Wood & Wire
Russo’s New York Pizzeria (Kingwood) – Davide Sponza & Alexey (8 pm)
Scout Bar (Clear Lake) – Knocked Loose
Smart Financial Centre (Stafford) – Logic/J.I.D./YBN Cordae
Stafford Centre (The) (Stafford) - The Association/Charlie Thomas’ Drifters/Chris
     Montee/The Chiffons
Wildcatter Saloon (Katy) – Eclipse/Throne of Eden (7 pm)



Sunday, October 20th

Acadia Bar & Grill - The Leader The Legend/October Roar/Post Profit/Tera
Bellaire Convention Center – Ezra Charles Band (Bellaire Foodie Fest; 5-7 pm)
Bernhardt Winery (Plantersville) – The Fab 5 (6 pm)
Big Easy (The) – Raa-Raa (8 pm)
Cabo (Seabrook) – Chris Hardy  Matt Cash (4-8 pm)
Corky's (Cypress) - Brett Axelson (1 pm); Ryan Pinnick Duo (6 pm)
Cottonmouth Club (The) – Pastel Blues (9 pm)
County Line Bar & Grill (Richmond) – jam (3-7 pm)
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – blues jam w/Craig Schneider & The Heart Stoppers (4-8 pm)
Dan Electro’s Guitar Bar – Fast Eddy/Killer Hearts/The Hates/Something
     Fierce (3 pm)
Discovery Green – Los Guerreros de la Musica
Galveston Island Brewing (Galveston) – Kevin Anthony & G-Town (1-4 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – jam w/Chuck Collins (6-9 pm)
House of Blues - HIRIE (Bronze Peacock Room)
Jailhouse Saloon – jam (2-8 pm)
JP Hops House – open mic (6 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – blues jam w/Ricky Jackson (4-8 pm)
Last Concert Café – acoustic jam session (11 am)
Noah's Ark (Bacliff) - Mark Lum (1-5 pm)
Nosedive Bar – acoustic open mic w/Mark Zeus (6-10 pm)
ReHab Bar on the Bayou – Applehead (4 pm)
Revention Music Center - “Experience Hendrix” w/Buddy Guy/Billy Cox/Joe
     Satriani/Jonny Lang/Dweezil Zappa/Eric Johnson/Doyle Bramhall II/Doug Pinnick/
     Chris Layton/Mato Nanji/Kenny Aronoff/Slide Brothers/Henri Brown/Kevin
     McCormick
Ronnie’s Icehouse (Dickinson) – blues jam (4-8 pm)
White Oak Music Hall – Cannibal Corpse/Thy Art Is Murder



Monday, October 21st

Americana (The) – bluegrass jam (6:30 pm)
Big Easy (The) – Jonn Del Toro Richardson & Eric Demmer (9:30 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Emmit’s Place – jam (9 pm)
Main Street Crossing (Tomball) – Marcia Ball (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – open mic (6:30 pm)


Tuesday, October 22nd

Americana (The) – Bayou City Showcase Songwriters Night w/Mark Zeus (8 pm)
Big Easy (The) – James Wilhite (9:30 pm)
Bubba’s on Washington – open mic w/Jahrel Pickens (9 pm)
Cabo (Seabrook) – Danny Lopez
Continental Club (The) – Jesse Malin/Joseph Arthur
Corky’s (Cypress) – Josh Lovett (6 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Eric Demmer’s Duo Session (7 pm)
Hideaway (The) – jam w/Rick Lee & The Night Owls (9:30 pm)
House of Blues - Sebastian Bach/Kobra & The Lotus; Ashe/Gavin Haley (Bronze
     Peacock Room)
Last Concert Café – open mic w/Howard & The Nosebleeds
Main Street Crossing (Tomball) – Paul Thorn (songtelling acoustic show; 8 pm)
Miller Outdoor Theatre - “Slides and Swing” w/Paragon Brass/Jazz Houston (11 am)
NRG Arena – A Day to Remember/I Prevail/Beartooth
Swanny’s Grill – acoustic open mic w/Chuck Collins (6-9 pm)


Wednesday, October 23rd

Acadia Bar & Grill – open mic
Americana (The) – open jam (8 pm)
Big Easy (The) – blues jam (9 pm)
Buffalo Grille (The) – bluegrass jam (6:30-9 pm)
Corky’s (Cypress) – Joseph Michael (6 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Emmit’s Place – Colby Beserra & Friends (8 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Greg Day & Lisa Lyric (7:30 pm)
House of Blues – Skizzy Mars; Grady (Bronze Peacock Room)
JP Hops House – Hard Times Troubadours (7 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – Bert Wills (8 pm)
LaGrange – John Egan
Last Concert Café – Hellina Bucket (8 pm); Potroast (10 pm)
Loaded Barrels – open mic
Main Street Crossing (Tomball) – Paul Thorn (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Irish Session (7:30 pm)
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – open mic
Puffabelly’s (Old Town Spring) – Davin James Songwriter Showcase
ReHab Bar on the Bayou – Mitch Jacobs & Company (8 pm)
Revention Music Center – Sum 41 & The Amity Affliction/the Plot In You
Sambuca Restaurant – Zenteno Spirit (6:30-9:30 pm)
Warehouse Live – BulletBoys (7 pm)


Thursday, October 24th

Acadia Bar & Grill – Dust in the Void/Witness to the Fallen/Khepera/Run the Asylum
Ashford Pub – open mic
BFE Rock Club – open mic
Big Easy (The) – The Mighty Orq (9 pm)
Cabo (Seabrook) – Obsolete August
Cock-Eyed Seagull (Clear Lake) – open mic
Continental Club (The) – Beetle (7-10 pm)
Corky’s (Cypress) – Nervous Rex (8 pm)
Corner Pub (The) (Conroe) – open mic (9 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – David Wilcox (8:30 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – open mic w/Ralph Williams & Hugh Meyer (8 pm)
House of Blues - Hobo Johnson & The Lovemakers; The Spill Canvas/The Juliana
     Theory/Cory Wells (Bronze Peacock Room)
Jackie’s Brickhouse (Kemah) – Jonathan Tyler
Katie’s Bar (Bacliff) – Josh Garrett (9 pm)
Last Concert Café – Shamarr Allen/Trae Pierce & The T-Stones
Main Street Crossing (Tomball) – Paul Thorn (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – John Evans (7 pm); Adam Hood (9:30 pm)
19th Hole (The Woodlands) – Big Buddha & The Monks
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – Caleb Saudle
Puffabelly’s (Old Town Spring) – open mic (6 pm)
Scotty’s Pub (League City) – Miguel Lopez
Scout Bar (Clear Lake) – Moonshine Bandits
Shady Acres Saloon – Great Scott & The Almighties (7-10 pm)


Friday, October 25th


Acadia Bar & Grill – Kossalot/Silence Fuels Nothing/Black Ottumn/Glass to Slay
Big Easy (The) – Josh Garrett (9:30 pm)
Concert Pub North (The) – Rock Candy
Continental Club (The) – The Monicas (7 pm); Flametrick Subs (10 pm)
Corky’s (Cypress) – OMG (9 pm)
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Monica Rizzio (7:45 pm); Matt Anderson
     (8:30 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Mark May Band (9 pm)
Heights Theater (The) – Mike Herrera
Hugh & Jeff’s Car Wash (League City) – Hamilton Loomis (9 pm)
Jackie’s Brickhouse (Kemah) - Kaos
Katie’s Bar (Bacliff) – Alan Haynes (9 pm)
Last Concert Café – Ben Miller Band/Midnight North/Wild Adriatic
Loaded Barrels – Honky Tonk Special
Lone Star Blues & Heritage Festival (Salmon Lake Park)
www.lonestarbluesfest.com
     Main Stage:  Steve Howell & Dan Sumner (5-5:45 pm); Salvation from Sundown
          (6:15-7:15 pm); Dylan Bishop (7:45-8:45 pm); The Stratoblasters (9:15-10:30 pm)
     Porch Stage:  EJ Matthews (5:45-6:15 pm; 7:15-7:45 pm; 8:45-9:15 pm)
Main Street Crossing (Tomball) – Skyrocket (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Patrice Pike & Wayne Sutton (7 pm); Two Tons of Steel
     (9:30 pm)
Monkey Bar (Kemah) - Snafu
19th Hole (The Woodlands) – Astoryia
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – El Lago/Two Star Symphony/Mydolls
ReHab Bar on the Bayou – Snit’s Dog & Pony Show
Revention Music Center – Wilco/Molly Sarle
Scout Bar (Clear Lake) – Metal Shop
Wild Stallion Vineyards (Spring) – The Fab 5 (7 pm)
Yaga’s (Galveston) – Roxy Roca (10 pm)


Saturday,  October 26th

Acadia Bar & Grill – Sedated/The Spots/The Temple of Mercy/Street Wise Religion/
BFE Rock Club – Para Bellum
Big Easy (The) – Alan Haynes (9:30 pm)
Buccaneer Bar (Railean Distillery, San Leon) – Nightbird (6-9 pm)
Continental Club (The) – Molly & The Ringwalds (7 pm)
Corky’s (Cypress) – Vertigo (9 pm)
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – Starr Jernigan
Cynthia Woods Mitchell Pavilion - Bush/Godsmack/Live/Our Lady Peace/Atlas Genius
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) – Chuck Cannon/Sara Acker (8:30 pm)
Gilhouley’s (San Leon) – Andy & The Dreamsicles (6 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Paul Ramirez Band (9 pm)
Heights Theater (The) – Ruthie Foster/Hadden Sayers
House of Blues - Nate Bargatze
Jackie’s Brickhouse (Kemah) – Sol Flair
Katie’s Bar (Bacliff) – Scott McGill (9 pm)
Last Concert Café – Anthony Gomes
Loaded Barrels – Heather Rayleen
Lone Star Blues & Heritage Festival (Salmon Lake Park)
www.lonestarbluesfest.com
     Main Stage:  Sparky Parker Band (11:30 am-12:30 pm); Steve Howell & The Mighty
          Men (1-2 pm); Steve Krase Band (2:30-3:30 pm); Kathy & The Kilowatts
          (4-5 pm); Mathias Lattin with Annika Chambers (5:30-5:45 pm); Annika Chambers
          (5:45-6:45 pm); Benny Turner (7:15-8:15 pm); Peterson Brothers (8:45-9:45 pm);  
          Trudy Lynn (10:15-11:30 pm)
     Porch Stage:  Mathias Lattin (11-11:30 am); Kiels Kee & Reece Malone
          (12:30-1 pm); Milton Hopkins & Benny Turner (2-2:30 pm); Steve Howell
          (3:30-4 pm; 5-5:30 pm); Buddy Flett (6:45-7:15 pm); Kathy Murray & Bill Jones
          (8:15-8:45 pm); Buddy Flett (9:45-10:15 pm)
Main Street Crossing (Tomball) – John Schneider (8 pm)
McGonigel’s Mucky Duck – Sue Foley (7 pm); Pecos Hank (9:30 pm)
Monkey Bar (Kemah) – Treble Soul
19th Hole (The Woodlands) – Sunday Traffic
Noah’s Ark (Bacliff) – Dustin Harper (1-5 pm); Time in a Bottle (8 pm)
Old Quarter Acoustic Café (Galveston) – The Mighty Orq (live video recording)
Wilcatter Saloon (Katy) – Boys Don’t Cry/Ozz


Sunday, October 27th

Acadia Bar & Grill – Breezeway/Sons of the Wave/Turn It Again
Big Easy (The) – National Zydeco Foundation Monthly Jam (8 pm)
Cabo (Seabrook) – Chris Hardy & Matt Cash (4-8 pm)
Central Market – Snit’s Dog & Pony Show
Corky’s (Cypress) – Billy Kirkland (1 pm); 11th Hour Duo (6 pm)
Cottonmouth Club – Pastel Blues (9 pm)
County Line Bar & Grill (Richmond) – jam (3-7 pm)
Cruiser’s Ice House (Santa Fe) – blues jam w/Craig Schneider & The Heart
     Stoppers (4-8 pm)
Cynthia Woods Mitchell Pavilion – Zac Brown Band
Dosey Doe Big Barn (The Woodlands) - Lee Rocker (dinner/show; 7:30 pm)
Galveston Island Brewing (Galveston) – Kevin Anthony & G-Town (1-4 pm)
Green Oaks Tavern (Humble) – Josh Garrett (6-9 pm)
House of Blues - Miss June (Bronze Peacock Room)
Jailhouse Saloon – jam (2-8 pm)
JP Hops House – open mic (6 pm)
Katie’s Bar (Bacliff) – blues jam w/Mark May (4-8 pm)
Last Concert Café – acoustic jam session (11 am)
Lone Star Blues & Heritage Festival (Salmon Lake Park)
www.lonestarbluesfest.com
     Main Stage:  Keeshea Pratt Band (gospel brunch & Benny Turner’s 80th birthday
          celebration; 11 am-12:30 pm); Shake Anderson (1-2 pm); Sue Foley
          (2:30-3:45 pm);
     Porch Stage:  April Smith (12:30-1 pm; 2-2:30 pm)
Main Street Crossing (Tomball) – John Anderson (8 pm)
Nosedive Bar – acoustic open mic w/Mark Zeus (6-10 pm)
Ronnie’s Icehouse (Dickinson) – blues jam (4-8 pm)
Scout Bar (Clear Lake) – Bret Bollinger/Satadaze/Ojos Rojos

 


 

 

Upcoming Events

 



Acadia Bar & Grill   www.acadiabarandgrill.com
Oct 31:           Tomfolligans/The Hostile Redemption/Black Kryptonite
Nov 1:             The Steve Satchel Band/Key Flight Captains/Coondogs/State
                      of Mind
Nov 2:             Tommy Stewart Dyerwulf/Grave Huffer/Doomstress/The Dirty Seeds
Nov 3:             Iron Kingdom/Thorium Reactor/Xanthan
Nov 30:          Dead Set Red
Dec 5:             The Hostile Redemption/54 Reasons
Wednesdays:  open mic



Americana (The)
www.theamericanahouston.com

Mondays:       bluegrass jam (6:30 pm)
Tuesdays:     Bayou City Showcase Songwriters Night w/Mark Zeus (8 pm)
Wednesdays: open jam (8 pm)



 

Arena Theatre
Nov 2:             Johnny Rivers
Jan 9:             Gladys Knight
Feb 1:             Chaka Khan


 

Ashford Pub

www.ashfordpub.com

Thursdays: open mic



Baker Street Pub (Katy)
Dec 20:          The Fab 5 (9 pm)



BFE Rock Club

www.bferockclub.com
Nov 8:         Mindcrime
Thursdays: open mic

 

Big Easy (The) www.thebigeasyblues.com
Oct 31:           Houston Blues Society Monthly Jam w/Applehead (9 pm)
Mondays:       Jonn Del Toro Richardson & Eric Demmer (9:30 pm)
Tuesdays:      James Wilhite (9:30 pm)
Wednesdays:blues jam (9 pm)




Birraporetti’s (downtown)
Oct 28:           “Night of the Living Guitars” w/Big Al Bettis (7:30 pm)


Bohemeo’s
Dec 14:          Grifters & Shills




Bubba’s on Washington
Tuesdays:         open mic w/Jahrel Pickens (9 pm)



Buffalo Grille (The)
Wednesdays:  bluegrass jam (6:30-9 pm)



Cabo (Seabrook
Tuesdays:      Danny Lopez
Thursdays:    Obsolete August
Sundays:       Chris Hardy & Matt Cash (3-7 pm)




Cedar Lodge (Conroe)
Nov 23:          The Fab 5 (7 pm)


Chantilly Room (LaPorte)
Dec 27:          Fuzzy Side Up (9 pm)


Chelsea Wine Bar (Seabrook)
Nov 23:          Grifters & Shills/Tommy Lewis (7 pm)



Clarion (The) (Brazosport College, Lake Jackson)
Nov 1:             The Gatlin Brothers (7:30 pm)



Cock-Eyed Seagull (Clear Lake)
Thursdays: open mic


Como Social Club (The Woodlandsy)
Nov 22:          The Fab 5 (9 pm)


Concert Pub North (The)
Nov 2:             Rage Against the Machine/Audio Slave
Nov 9:             Guns N Texas/Shotgun Sally
Nov 16:          L’ectric Eye




Continental Club (The) www.continentalclub.com
Nov 1:             Picture book (7 pm); Roxy Roca (9:30 pm)
Nov 9:             Robyn Hitchcock
Nov 15:          Von Hindenburg (7 pm); Christone “Kingfish” Ingram/Nathan Quick
Dec 19:          Ally Venable Band

Thursdays:   Beetle (7-10 pm)


Corky’s (Cypress)
Oct 29:           Susan Hickman (6 pm)
Oct 30:           Joseph Michael (6 pm)
Oct 31:           Vertico Trio (8 pm)



Corner Pub (The) (Conroe) www.thecornerpubinconroe.com

Mondays:       open mic (9 pm)
Tuesdays:      open mic (9 pm)
Wednesdays:open mic (9 pm)
Thursdays:    open mic (9 pm)



Cottonmouth Club
Sundays:       Pastel Blues (9 pm)


County Line Bar & Grill (Richmond)

Sundays: jam (3-7 pm)



Cruiser’s Ice House (Santa Fe)   www.CruisersTX.com
Sundays:     blues jam w/Craig Schneider & The Heart Stoppers (4-8 pm)


Cullen Theater (Wortham Center)
Dec 4:    Bob Schneider's Moonlight Orchestra (8 pm)




Cynthia Woods Mitchell Pavilion
May 15:   The Lumineers




Dan Electro's Guitar Bar
Nov 16:     Stonework/Wretched Kingdom/Wild Tinderbox (8 pm)
Nov 17:     Peelander-Z (7 pm)




Discovery Green
Nov 15:    Ana Popovic (7-9:30 pm)
Dec 13:    The Skatalites (7-9:30 pm)



Dosey Doe (The Big Barn) (The Woodlands)  www.doseydoe.com
Oct 30:           JD Souther (dinner/show; 8 pm)
Nov 1:             Gaelic Storm (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 2:             Donny Edwards (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 3:             Leonid & Friends (dinner/show; 7:30 pm)
Nov 4:             Joe Burlison’s Uptown Jazz (7:30 pm)
Nov 5:             Tyler McCollum (8 pm)
Nov 7:             Sam Riggs (8:30 pm)
Nov 9:             David Victor (dinner/show; 8:30 pm)
Nov10:           Patty Smyth & Scandal (dinner/show; 7:30 pm)
Nov 16:          The Music of Abba (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 17:          John Waite (dinner/show; 7:30 pm)
Nov 20:          Shay Domann (8 pm)
Nov 21:          Deep Blue Something (8:30 pm)
Nov 22:          Jason Casidy (8:30 pm)
Nov 23:          Ottman Liebert & Luna Negra (dinner/show; 8:30 pm)
Nov 24:          Guy & Jeska Forsyth (7 pm)
Nov 29:          Zac Wilkerson/Cameron Havens (8:30 pm)
Nov 30:          Euge Groove, Lindsey Webster, Vincent Ingala (dinner/show; 8:30 pm)
Dec 1:             Bob Livingston/Butch Morgan/Ken Gaines (7 pm)
Dec 5-6:         Don Felder (dinner/show; 8:30 pm)
Dec 7:             The Guess Who (dinner/show; 8:30 pm)
Dec 8:             Wynonna & The Big Noise (dinner/show; 7:30 pm)
Dec 9:             David Archuleta (dinner/show; 7:30 pm)
Dec 11:          Nobody’s Girl (8 pm)
Dec 13:          The Gatlin Brothers (dinner/show; 8:30 pm)
Dec 14:          Mike Stern, Jeff Lorbin & Jimmy Haslip (dinner/show; 8:30 pm)
Dec 15:          The Texas Tenors (dinner/show; 7:30 pm)
Dec 18:          Joe Burlison’s Christmas Jazz (7:30 pm)
Dec 19:          Norman Brown, Bobby Caldwell & Marion Meadows (dinner/show;
                      8:30 pm)
Dec 20:          Cool Freddie & The Crew (8:30 pm)
Dec 21:          Cody Cannon (8:30 pm)
Dec 27:          Mike Zito Band (8:30 pm)
Dec 28:          Alex Weeden Band/Rosehill (7:30 pm)
Dec 31:          Hamilton Loomis (dinner/show; 9 pm)
Feb 5:             Matt Schofield Trio (8 pm)
Feb 7:             Savoy Brown (8:30 pm)
March 27:      Albert Cummings Band (dinner/show; 8:30 pm)




Emmit’s Place www.emmitsplace.com
Mondays:      jam (9 pm)
1st Tuesday:  Conrad Johnson Orchestra (7:45 pm)


Empty Glass (Tomball)
Nov 29:          Sheila Marshall


ETC Theatre (Galveston)
Oct 31:           Bert Wills (live CD recording)



Ford Arena (Beaumont)
Nov 10:          Five Finger Death Punch/Three Days Grace/Bad Wolves/Fire From
                     the Gods

Four Star Concert Hall (Brenham)
Jan 17:             Sue Foley



Fuddruckers (Nasa Road 1)
1st Tuesday: Bay Area Bluegrass Association jam (7 pm)



Galveston Island Brewing (Galveston)
Sundays:       Kevin Anthony & G-Town (1-4 pm) (starts Oct 6 & continues until
                      Memorial Day)




Grand 1894 Opera House (Galveston)
Nov 19:          Willie Nelson



Green Oaks Tavern (Humble)
Oct 29:           Sara Bleiberg & Ralph Williams (7:30 pm)
Oct 30:           Wendy Elizabeth Jones & Chaz Nadege (7:30 pm)
Oct 31:           host: Deanna Haughey & Sonya Nguyen
Nov 1:             Trudy Lynn w/Steve Krase Band (9 pm)
Nov 6:             David Vidal (7:30 pm)
Nov 9:             Van Wilks (9 pm)
Nov 16:          Jamie Lynn Vessels Band (9 pm)
Nov 22:          Jonn Del Toro Richardson (9 pm)
Nov 23:          Hamilton Loomis (9 pm)
Nov 24:          Meg Williams Trio  (6 pm)
Nov 29:          Mark May Band (9 pm)
Dec 6:             Murali Coryell (9 pm)
Dec 8:             Travelin’ Brothers (6 pm)
Dec 13:          The Mighty Orq (9 pm)
Dec 14:          Earl T & The Tattered Hearts (Earl’s birthday party; 9 pm)
Dec 20:          Paul Ramirez Band (9 pm)
Thursdays:    open mic (8 pm)





Haak Winery (Santa Fe)
www.haakwine.com
Nov 10:          Blaggards



Heights Theater (The) www.theheightstheater.com
Oct 30:           Noah Gundersen/Scott Rush
Nov 1:             Moses Guest/Sarah Grace
Nov 2:             Blue Water Highway/Grady Spencer & The Work
Nov 8:             Vintage Trouble

Nov 14:          Drive By Truckers
Nov 15:          Tab Benoit/Eric McFadden (SOLD OUT)
Nov 16:          Ray Wylie Hubbard
Nov 17:          San Fermin/Joyero
Nov 21:          Rufus Wainwright/E.b. the Younger (SOLD OUT)
Nov 22:          The Flatlanders (acoustic)

Nov 23:          Coco Montoya/Sparky Parker Band
Nov 24:          Hayes Carll
Nov 29:          Band of Heathens/Western Youth
Nov 30:          Reckless Kelly/Frenchie’s Blues Destroyers
Dec 4:             The Wood Brothers/Katie Pruitt
Dec 5:             Chris Knight/Joshua Ray Walker
Dec 6:             Josh Weathers
Dec 13:          A John Waters Christmas/Filthier & Merrier
Dec 14:          Jack Ingram
Dec 19:          Carolyn Wonderland, Marcia Ball & Shelley KIng
Dec 21:          Bruce Robison & Kelly Willis
Dec 31:          Boomtown Brass Band
Feb 7:             Yola
Feb 22:           Marc Broussard/Jackie Venson (standing show)
Feb 23:           Marc Broussard/Jackie Venson
Feb 28:           The Steeldrivers
May 8:            Colin Hay




Hideaway (The) www.hideawayondunvale.com
Tuesdays: jam w/Rick Lee & the Night Owls (9:30 pm)



Hobby Center for the Performing Arts
Nov 6:             Tedeschi Trucks Band/Southern Avenue



House of Blues www.hob.com
Oct 28:           Ski Mask The Slump God/Pouya/Pop Smoke/DJ Scheme/Danny Towers
Oct 29:           Caifanes; Dreamers/Arrested Youth/Irontom (Bronze Peacock Room)
Oct 30:           Fobia
Oct 31:           IDK (Bronze Peacock Room)
Nov 1:             Sabrina Claudio/Gallant; Jack Harlow (Bronze Peacock Room)
Nov 2:             Jade Bird/Flyte
Nov 3:             The Story So Far/The Frights/Hunny/Just Friends
Nov 4:             Dominic Fike; Nappy Roots (Bronze Peacock Room)
Nov 5:             Lil Tecca (Bronze Peacock Room); Angela Yee
Nov 6:             Scotty Sire/Toddy Smith/Bruce Wiegner & Chris Bloom; Oliver Francis
                      (Bronze Peacock Room)
Nov 7:             Mating Ritual/The Lagoons (Bronze Peacock Room); Sleater-Kinney
Nov 8:             Jidenna
Nov 9:             Issues/Polyphia/Lil Aaron/Sleep Token
Nov 10:          Gregory Alan Isakov; Mac Ayres (Bronze Peacock Room)
Nov 12:          Anthony Ramos (Bronze Peacock Room); Falling In Reverse
Nov 13:          Ice Nine Kills/Fit For A King/Light The Torch/Make Them Suffer/
                      Awake At Last; Reignwolf (Bronze Peacock Room)
Nov 14:          Cautious Clay (Bronze Peacock Room)
Nov 15:          Surfaces (Bronze Peacock Room)
Nov 16:          Jon McLaughlin (Bronze Peacock Room); Thievery Corporation
Nov 17:          4th Ave/Jagmac (Bronze Peacock Room)
Nov 19:          As I Lay Dying/After the Burial/Emmure
Nov 20:          Lulu Santos
Nov 22:          Grits & Biscuits; Zhavia (Bronze Peacock Room)
Nov 23:          Berhana (Bronze Peacock Room)
Nov 25:          Souly Had (Bronze Peacock Room)
Nov 26:          Icon For Hire (Bronze Peacock Room)

Nov 30:          Gryffin; Domo Wilson (Bronze Peacock Room)
Dec 1:             PJ Morton
Dec 6:             A$AP Ferg/Murda Beatz/Madeintyo
Dec 10:          Chon & Between the Buried and Me/Intervals
Dec 15:          The Last Bandoleros (Bronze Peacock Room)
Dec 16:          Snoop Dogg

Dec 17:          Dir En Grey
Dec 18:          Robert Earl Keen/Shinyribs
Dec 22:          Angels and Airwaves
Dec 27:          Lyfe Jennings
Jan 3:             Who’s Bad
Jan 12:           Badfish
Jan 22:           Machine Head
Jan 23:           Queensryche/John 5/Eve to Adam
Jan 25:           Saved By The 90s (Bronze Peacock Room)
Feb 3:             Ron Pope (Bronze Peacock Room)
Feb 7:             Big Head Todd & The Monsters
Feb 14:           Grace Potter
Feb 15:           Chris Lane/Blanco Brown/Ernest K. Smith
Feb 16:           Flor de Toloache (Bronze Peacock Room)
Feb 17:           Amber Lui
Feb 21:           Thrice/mewithoutyou/Drug Church/Holy Fawn
Feb 28:           Opeth
Feb 29:           Rev. Horton Heat
March 6:         Nikki Glaser

March 16:      Keane
April 2:            Bacilos




Houston Arena Theatre
Nov 1:             El Tri/Inspector/Genitallica/Mago de Oz
Nov 3:             Zoe



Houston Country Club
Nov 14:          The Fab 5 (7 pm)


Houston Yacht Club (LaPorte)
Dec 21:          The Fab 5 (8 pm)



Jackie’s Brickhouse (Kemah)
Oct 31:           Brett Axelson
Nov 1:             Velvet Punch
Nov 2:             Dirty Reckless
Nov 17:          Cody Canada
Nov 21:          Brandon Rhyder


 

Jailhouse Saloon (Spring) 
Sundays: jam (2-8 pm)



Jazz www.jazzhouston.com

(for upcoming events in the jazz community)


Jimbo’s Roadhouse (Hockley)
Nov 30:          Fuzzy Side Up (9 pm)

 

Johnny Arolfo Civic Center (League City)
3rd Saturday (except July/December): Bay Area Bluegrass Association present
     live bluegrass music (7 pm)
www.bayareabluegrass.org


 

JP Hops House www.jphopshouse.com
Wednesdays:Hard Times Troubadours (7 pm)
Sundays: open mic (6 pm)



Katie’s Bar (Bacliff) www.KatiesBar.com
Oct 30:           Live Mojo (8 pm)
Oct 31:           Paul Ramirez Band (9 pm)
Nov 1:             Doug Strahan (9 pm)
Nov 2:             The Mighty Orq (9 pm)
Dec 14:          Vince Converse (9 pm)

Sundays: blues jam (4-8 pm)



Lafayette Cajun Seafood Restaurant
Wednesdays: The Lafayette Dixieland Jazz Band (7-9 pm)


 

LaGrange

Wednesdays: John Egan


Lake Jackson Civic Center (Lake Jackson)
Nov 1:             The Fab 5 (7:30 pm)



Last Concert Café    www.lastconcert.com
Nov 1:           The California Honeydrops
Nov 2:             Elephant Wrecking Ball/CAPVAC
Nov 15:          Folk Family Revival

Tuesdays:       open mic w/Howard & The Nosebleeds
Wednesdays: Hellina Bucket (8 pm); Potroast (10 pm)
Sundays:         acoustic jam session (11 am)



Litehouse Icehouse (Spring)
Nov 30:          The Fab 5 (8 pm)



Loaded Barrels
Nov 1:             TJ Funk
Nov 2:             Texxas Heat

Wednesdays:  open mic



Lone Star Rally (Galveston)
Oct 31:          
     Beach Central Park
          Gethen Jenkins (1 pm); Miss Intent (3 pm); Stone Senate (5 pm);
          Hinder (7:30 pm); Hairball (10 pm)
     Saengerfest Park
          Merle Travis Band (2 pm); Zach Tate (4 pm); ZZ3 (6 pm); Bobby Friss (10 pm)
Nov 1:
     Beach Central Park
          Gethen Jenkins (1 pm); Creed Fisher (3 pm); ZZ3 (5 pm); Highway to
           Hell (7:30 pm); Lou Gramm (9 pm)
     Saengerfest Park
          Zach Tate (2 pm); Merle Travis Band (4 pm); Stone Senate (6 pm);
          Miss Intent (8 pm); Bobby Friss (10 pm)
Nov 2:
     Beach Central Park
          ZZ3 (5 pm); Creed Fisher (7:30 pm); Montgomery Gentry (9 pm)
     Saengerfest Park
          Gethen Jenkins (12:30 pm); Zach Tate (2 pm); Stone Senate (4:30 pm);
          Bobby Friss (7 pm); Highway to Hell (10 pm)
Nov 3:
     Saengerfest Park
          Creed Fisher (noon); Charlie Daniels Band (2:30 pm); Merle Travis Band
          (4:30 pm)




Main Street Crossing (Tomball)

www.mainstreetcrossing.com
Oct 28-29:    Reckless Kelly/Willy & Cody Braun (8 pm)
Oct 30:         Kelly Willis/Jamie Lin Wilson (8 pm)
Nov 1:          Hamilton Loomis (8 pm; Hamilton's birthday bash)
Nov 2:             The Fab 5 (8 pm)
Nov 4:             Ropin’ the Wind (8 pm)
Nov 6:             Walkin’ the Line (8 pm)
Nov 7:             Monte Montgomery (8 pm)
Nov 8:             David Bromberg (8 pm)
Nov 9:             Nightbird (8 pm)
Nov 13:          Wood & Wire (8 pm)
Nov 14:          Mickey Gilley (8 pm)
Nov 15:          Gene Watson (8 pm)
Nov 16:          Shake Russell & Michael Hearne (8 pm)
Nov 18:          Tony Lucca/Moonlight Social (8 pm)
Nov 19-20:     Jason Boland (8 pm)
Nov 21:          Doug Stone (8 pm)
Nov 22:          Johnny Bush (8 pm)
Nov 23:          Pigs on the Wall (8 pm)
Nov 25-26:     Corb Lund (8 pm)
Nov 27:          Gary P. Nunn (8 pm)
Nov 29-30:     Bellamy Brothers (8 pm)

Dec 3:             Ian Moore (8 pm)
Dec 4:             Glen Templeton (8 pm)
Dec 5:             Glen Templeton/Jake Bush (8 pm)
Dec 6:             Gary Morris (8 pm)
Dec 7:             Jim Curry (8 pm)
Dec 8-11:       Todd Snider/Raelyn Nelson (8 pm)
Dec 12:          Prophets & Outlaws (8 pm)
Dec 13:          Trout Fishing in America (8 pm)
Dec 14:          Already Gone (8 pm)
Dec 17-19:     Roger Creager (8 pm)
Dec 20:          Johnny Rodriguez (8 pm)
Dec 23:          Vince King (8 pm)
Dec 26:          Two Tons of Steel (8 pm)
Dec 27:          Satisfaction (8 pm)
Dec 28:          Bonnie Bishop (8 pm)




McGonigel’s Mucky Duck www.mcgonigels.com
Oct 29:           Shawn Phillips (7:30 pm)
Oct 31:           Betty Soo, Amelia White, Matt Harlan (7 pm); Guy Forsyth & Jeska Bailey (9:30 pm)
Nov 1:             Clandestine (7 pm); Piper Jones (9;30 pm)
Nov 2:             Bill Kirchen (7 pm); Beat Root Revival (9:30 pm)
Nov 5:             Igor & The Red Elvises (7:30 pm)
Nov 7:             Jeff Plankenhorn (7 pm); Tyrone Wells (9:30 pm)
Nov 8:             Alejandro Escovedo (7 & 9:30 pm)
Nov 9:             Jesse Dayton (7 & 9:30 pm)
Nov 12:          Austin Lounge Lizards (7:30 pm)
Nov 14:          Roy Book Binder (7 pm); Amy Speace (9:30 pm)
Nov 15:          Kevin Russell (7 pm); Colin Gilmore & Nicolette Good (9:30 pm)
Nov 16:          Gina Chavez (7 pm); Rick Shea (9:30 pm)
Nov 19:          Peter Case (7:30 pm)
Nov 21:          Ordinary Elephant (7 pm); John Egan, Mando Saenz & Sean Devine
                      (9:30 pm)
Nov 22:          Allison Moorer & Mary Gauthier (7 & 9:30 pm)
Nov 23:          Kinky Friedman (7 & 9:30 pm)
Nov 26:          Sam Baker (7:30 pm)
Nov 29:          Terri Hendrix (7 pm); South Austin Moonlighters (9:30 pm)
Nov 30:          Slaid Cleaves (7 pm); Dee White (9:30 pm)
Dec 3:             Mindy Smith (7 pm)
Dec 5-6:         Bruce Robison & Kelly Willis Holiday Shindig (7 & 9:30 pm)
Dec 7:             Ian Moore (7 & 9:30 pm)
Dec 14:          James McMurtry (7 & 9:30 pm)
Dec 17:          John Fullbright (7:30 pm)
Dec 26:          Bob Schneider (7 & 9:30 pm)
Dec 27:          Cory Morrow (7 & 9:30 pm)
Dec 28:          Max Stalling (7 & 9:30 pm)
Dec 30:          Hadden Sayers (7 pm)
Dec 31:          Monte Warden & The Wagoneers (7 pm)

Mondays: open mic (6:30 pm)
Wednesdays: Irish Session (7:30 pm)




Millbend Coffeehouse (The Woodlands)
Dec 14:          Rusty Rhoad (7:30 pm)



Minute Maid Park
August 1:       Green Day/Fall Out Boy/Weezer


Mo’s Irish Pub (Katy)
Nov 29:          The Fab 5 (8:30 pm)


Mo’s Irish Pub (Vintage Park)
Nov 8:             The Fab 5 (8:30 pm)



Monkey Bar (Kemah)
Nov 1:             Treble Soul
Nov 2:             Twisting Tides
Nov 8:             Jose Ortega
Nov 9:             Josh Wager


19th Hole (The Woodlands)
Nov 1:             Lisafer’s Screech of Death
Nov 2:             Carranza




Nosedive Bar
Sundays:         acoustic open mic w/Mark Zeus (6-10 pm)


Notsuoh
3rd Tuesday:  “Ekim Nepo” w/Julia Claire & Yanis Bratlian (7:30 pm)


NRG Arena
Nov 2:             Young Thug/Machine Gun Kelly/Polo G/Strick



Old Quarter Acoustic Café (Galveston) www.oldquarteracousticcafe.com
Oct 30:           Ray Cashman/open mic
Nov 8:             Mike Stinson/Jesse Dayton
Nov 9:             Alejandro Escovdeo
Nov 14:          Shinyribs (SOLD OUT)
Nov 15:          Jason Eady & Courtney Patton
Nov 16:          David Olney
Nov 22:          Sean Devine & Matt Harlan
Nov 23:          Bob Livingston
Nov 25:          Kinky Friedman/Cleve & Sweet Mary Hattersley
Dec 6:             Chuck Hawthorne/Libby Koch/Gabe Wootton
Dec 7:             Adam & Chris Carroll
Dec 8:             Ramblin Jack Elliott
Dec 12:          Nobody’s Girl
Dec 21:          South Austin Moonlighters
Dec 27:          Two Tons of Steel
Dec 28:          Jeff Plankenhorn/Marina Rocks
Jan 25:           Christy Hays

Wednesdays:open mic
Thursdays: open mic


Old Town Theatre (Humble)
March 6:         Wayne Toups



Pacific Yard House (Conroe)
Dec 28:          The Fab 5 (9 pm)


Post Oak Hotel (uptown)
Nov 16:          The Fab 5 (8 pm)


 

Puffabelly’s (Old Town Spring) www.puffabellys.com

Wednesdays: Davin James Songwriter Showcase
Thursdays: open mic (6 pm)


Red Brick Tavern (Conroe)
Nov 16:          Sheila Marshall



ReHab Bar on the Bayou
Nov 17:          Applehead (4 pm)
Dec 15:          Applehead (4 pm)

Wednesdays: Mitch Jacobs & Company (8 pm)


  
Revention Music Center
www.ReventionMusicCenter.com
Oct 30:     Summer Walker
Oct 31:     AJR
Nov 4:       Schoolboy Q
Nov 5:       Melanie Martinez/Lauren Ruth Ward
Nov 9:       Christian Nodal
Nov 13:     Kevin Gates
Nov 14-15:   Deadmau5/Lights
Nov 16:      Simple Plan & State Champs/We The Kings
Nov 17:      Illenium
Nov 20:      Alessia Cara/Ryland James
Nov 22:      La Arrolladora
Nov 26:      Conan Gray
Nov 29:      Snails
Nov 30:      Chris D’Elia
Dec 7:         Jonathan Van Ness
Dec 13:      Il Divo
Dec 21:      Tobe Nwigwe
Jan 31:       The Fab Four
Feb 12:       Dermot Kennedy
Feb 22:       Rex Orange County
April 29:      Adam Ant

May 15:      David Foster/Katharine McPhee



Rockefellers
Nov 15:          Eric Tessmer/Mikayla Braun (8 pm)
Nov 30:          The Last Dance
Jan 11:           ‘Lectric Eye/Radio Duran




Ronnie’s Icehouse (Dickinson) www.ronniesicehouse.com
Sundays: blues jam (4-8 pm)


Rustic (The)
Nov 1:             Suzanne Santo (9:30 pm)



Sambuca Restaurant www.sambucarestaurant.com
Dec 13:           The Fab 5 (8:30 pm)
Wednesdays:  Zenteno Spirit (6:30-9:30 pm)


Scotty’s Pub (League City)
Oct 31:           Blake Jackson



Scout Bar (Clear Lake)   www.scoutbar.com
Oct 29:           Emo Forever
Oct 30:           Josh Heinrichs
Oct 31:           The Dope Show
Nov 1:             Helmet
Nov 2:             Michael Graves
Nov 6:             Little Miss Nasty
Nov 13:          The Supervillians
Nov 16:          Rings of Saturn
Nov 22:          Smile Empty Soul
Nov 29:          Hed Pe
Nov 30:          Sons of Texas
Dec 9:             Nile



Shady Acres Saloon
Oct 31:           Texas Johnny Boy (7-10 pm)



Smart Financial Centre (Sugar Land)
Nov 2:       Morris Day & The Time/Zapp/Cameo/S.O.S. Band/Lakeside/Dazz Band/Rose Royce
Nov 11:       Sara Bareilles
Nov 18:       Willie Nelson

Dec 7:         Kansas
Dec 21:     Pentatonix


SPJST 88 Lodge Pokrok
Nov 15:          The Fab 5 (8 pm)



St. Andrews Presbyterian Church Coffee House
Nov 14:         Jason Eady & Courtney Patton (7 pm)
Feb 20:         Anson Funderburgh (7 pm)


Stevenson Park (Friendswood)
Nov 17:          Grifters & Shills



Stuttgarden Tavern (Texas City)
Dec 14:          The Fab 5 (8:30 pm)



Swanny’s Grill
Tuesdays: acoustic open mic w/Chuck Collins (6-9 pm)


T-Bone Tom’s (Kemah)
Oct 31:           Andy & The Dreamsicles (6 pm)
Nov 24:          Sheila Marshall




Texas Crab Fest (Crystal Beach)
May 8:            Wayne Toups


Texas Zydeco Blues Festival (MacGregor Park)
Nov 16:          Keith Frank & The Soileau Zydeco Band/Nooney & The Zydeco
                     Floaters/Annika Chambers/Keyun Dickson & The Zydeco Masters/
                     Curtis Poullard & The Creole Zydeco Band/Soul Wagon/Lil Jabb &
                     the Zydeco Soldierz




Toyota Center
Nov 2:      The Chainsmokers/5 Seconds of Summer/Lennon Stella
Nov 5:      Jade Bird/Swae Lee/Tyla Yaweh
Nov 8:      Mana

Nov 10:   “VetsAid” w/Joe Walsh/ZZ Top/Brad Paisley/Sheryl Crow/Jason Isbell & the 400 Unit
Nov 12:   The Black Keys/Modest Mouse/Shannon & The Clams
Jan 26:     Chance the Rapper
March 6-7:     The Eagles

April 25:    Luke Combs/Ashley McBryde/Drew Parker


University of Houston Bayou Theater (Clear Lake)
Nov 23:          Terrance Simien & The Zydeco Experience (7:30 pm)



Visionary Heights
Nov 2:             Jay Bee Zay/Woji & Kozloff (7 pm)
Nov 16:          Alex Coba/Frank Martin Gilligan (7 pm)




Warehouse Live
Nov 30:          Sunset Heights/The Staehely Brothers (8 pm)


 

White Oak Music Hall
Nov 13:     With Confidence/Seaway
Nov 14:       Two Door Cinema Club
Nov 16:      Omar Apollo/Dijon/Silver Sphere
Nov 17:       Ryan Bingham/Jamestown Revival
Nov 21:     Kelsey Waldon
Dec 12:     Greyson Chance
Jan 24:      Mandolin Orange
Jan 31:      Black Pumas




Wild Stallion Vineyards (Spring)
Nov 1:             Ropin’ The Wind (7 pm)



Wildcatter Saloon (Katy)
Nov 8:             Sundance Head
Nov 15:          Pigs on the Wall


 

Zydeco www.zydecoevents.com
(for upcoming events in the zydeco community)